از نسخه جدید تی نیوز بازدید فرمایید و نظرات ارزشمند خود را از طریق بخش "بازخورد" اعلام نمایید
تی نیوز یک جستجوگر تخصصی خبر است و بصورت هوشمند و بدون دخالت انسانی، اقدام به جمع آوری اخبار منتشرشده از پایگاه های خبری ثبت شده درستاد ثبت اینترنتی پایگاه های خبری یاستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی می نماید و تی نیوز اخبار را با حفظ امانتداری و بدون دخل و تصرف در معرض جستجو قرار می دهد | واحد فوریتهای حقوقی تی نیوز 50002440 - درصورت فوریت موضوع را با ذکر دلیل قانونی به شماره مذکور پیامک فرمایید
close
دیگران چه می خوانند

زمان دریافت خبر: دوشنبه 1 مهر 1392 ساعت 10:52


کد خبر : 17550884

امروزه دستبافی به صورت تهیه و تولید انواع پارچه ها و برخی زیراندازها همانند جاجیم، جاجیمچه، روتختی، رومیزی، روسری، لباسهای محلی، ملحفه و شمد و ... . در بسیاری از مناطق روستایی و برخی نقاط شهری استان مازندران مرسوم است. بعضی از دستبافان از دستگاه های ساده بافندگی نظیر دستگاه های "دووردی" و "چهاروردی" استفاده می نمایند و برخی از آنها دستگاه های ژاکارد دستی، تک فاز و سه فاز را نیز به تدریج جایگزین دستگاه های قدیمی کرده اند.

سیف الله فرزانه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، با بیان اینکه فرآورده هایی که با کمک دستگاه های ساده سنتی بافندگی تولید می شوند جزء نساجی سنتی محسوب می شود اظهارداشت: نساجی سنتی در مازندران فعال و بومی است که شامل جاجیم بافی، چادرشب بافی، حوله بافی، گلیچ، گلیمچه، متکازین، حمام سری و چپری می باشد.

وی با اشاره به اینکه جاجیم بافی دست بافته ای بدون پرز از نخ های تابیده شده رنگارنگ پشم، پنبه و کرک با نقش های راه راه و معمولاً با رنگ های شاد و زنده می باشد افزود: در حال حاضر این بافته در منطقه ییلاقی آلاشت و اوروست رواج بسیار دارد و دارای مصارفی از قبیل زیر انداز، رویه پشتی و ساک است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ادامه داد: جاجیم بافی از معروف ترین بافته های مازندران است که عرض آن حدود 60 سانتی متر و طول آن بسته به نوع کاربرد آن تا 270 سانتی متر می رسد.

فرزانه با بیان اینکه چادرشب از دستبافته های سنتی مازندران است افزود: این بافته سنتی در رنگ های مختلف و به صورت چهارخانه با الیاف مصنوعی، پشم، پنبه و حتی ابریشمی تهیه می ...

منبع خبر ایسنا (isna.ir) است و جستجوگر هوشمند تی نیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (17550884) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002440 پیامک بفرمایید.


دریافت لحظه‌ای خبرها روی مرورگر، بدون مراجعه به سایت، از طریقنصب نوار ابزار تی نیوز
خوانندگان این خبر،خبرهای زیر را نیز خوانده اند

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت دانش بنیان راهکار سرزمین هوشمند ( 88872011 21 98 + )

تی نیوز یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت انسانی توسط نرم افزار جستجوگر جمع آوری میشود و تی نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد