ماه عسل با احزاب!

تابناک یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷

تابناک / از دیرباز نوعی «بدبینی» و نگاه توأم با سوء ظن نسبت به سیاست، سیاست ورزی و کنشگری سیاسی در فرهنگ کهن ما وجود داشت که هرگز برای من خوشایند نبود. ضرب المثل «بی پدر و مادر بودن سیاست» و یا شعر معروف شاعر «ناتورالیست» و عارف مسلک معاصر، سهراب سپهری که گفته است: «من قطاری دیدم که سیاست می بُرد و چه خالی می رفت!»، همه به نوعی در متن و بطن خود متضمن نوعی «هشدار» و «فوبیا» یا هراس به جامعه از سیاست است که من از همان زمان نوجوانی، سری سازگار با این آموزه ها نداشتم.
امروز نیز وقتی می بینم نواجوانان و جوانان، دانشجویان و شوربختانه معلمان، از عادات ریز و برنامه های شخصی «لیونل مسی» آگاهی و اطلاع دقیق دارند یا تا پاسی از شب، بیدار می مانند تا شاهد پخش مستقیم رقابت های «لیگ برتر انگلستان» و «لالیگای اسپانیا» باشند اما نسبت به معادلات پیدا و پنهان سیاست داخلی کشور خود بی تفاوت و بی علاقه هستند، برای من آزاردهنده است.
به باور من اینکه بسیاری از جوانان، توان ارائه تحلیل های ورزشی در سطوح بین المللی را دارند اما درخصوص واضحات سیاسی کشور، بی اطلاعند یا جریانات عمده سیاسی کشور را نمی شناسند و اینکه کدام گفتمان از کدام جریان سیاسی، اوضاع اجتماعی و اقتصاد را به کدام سو خواهد برد، ذره ای آگاهی ندارند، بالقوه حتی می تواند خطرآفرین باشد.
یکی از دلایل اینکه در زمان انتخابات، جریانی از خرید و فروش رأی شکل می گیرد در همین پایین بودن دانش سیاسی عموم جامعه است. فرد و افرادی که دانش سیاسی اندکی دارند، از ارزش برگ رأی خود نیز بی اطلاع هستند و حاضرند با دریافت مبلغی حدود سی تا پنجاه هزار تومان، نام هر کسی را که پرداخت کننده پول اراده کرد بنویسند. ...