مستند "از خون جُون"؛ روایتی از عاشورا در نیجریه

ابنا چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶
مستند «از خون جون» در دو قسمت با موضوع فعالیت های دینی و آیین های سوگواری محرم و صفر و عزاداری های شیعیان نیجریه و نقش تأثیرگذار شیخ زکزکی، رهبر مردمی شیعیان نیجریه می پردازد.

دانلود
خبرگزاری اهل بیت(ع) ابنا / سرویس فیلم مستند:
در لهوف سید بن طاووس آمده است که «غلام سیاهی بود اهل آفریقا که «جون بن حوی» نام داشت؛ در روز عاشورا و در میانه معرکه، جون از امام حسین(ع) اذن میدان گرفت ولی امام(ع) به او فرمودند تو غلام هستی جون، و غلامان از جنگ معافند. جون به پای امام(ع) افتاد و عرضه کرد مولای من، انصاف نیست که در وقت آسایش کنار شما باشم و هنگام سختی، شما را رها کنم، گرچه بوی خوشی ندارم و رنگ من سیاه است اما به خدا سوگند از شما جدا نخواهم شد تا خون تیره من با خون سرخ شما درآمیزد؛ پس اذن گرفت و به میدان رفت و پس از نبردی نمایان، به شهادت رسید و به صف شهدای عطشان دشت نینوا پیوست. آنگاه امام(ع) بر بالینش حاضر شد و فرمود خدایا رویش را سفید و بویش را معطر کن و با محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله محشورش گردان».
مدت هاست شیعیان نیجریه با سختی های فراوان زندگی می کنند، از یک سو شاهد تهاجم گسترده به آنها از طرف حکومت مرکزی و به خاک و خون کشیدن صدها نفر از شیعیان با حمایت برخی سران کشورهای به اصطلاح اسلامی و همچنین سکوت رسانه های بین المللی، هستیم و از سوی دیگر، هیچ کس صدای مظلومیت آنها را نمی شنود.
شیعیان نیجری اتفاقا جزو بهترین شهروندان این کشور محسوب می شوند بوده و حتی در حرکت های اجتماعی عام المنفعه نیز پیشقدم بوده اند، حتی خون های اهدایی آنها جزو پاک ترین خون ها در آفریقا به شمار می رود. امروز خون پاک شیعیان نیجریه ای که بر زمین ریخته می شود، روزی در کیسه های خون، به دیگر مردمان اهدا شده است.
شیعیان این کشور آفریقایی هیچ زمانی علیه دیگر قومیت ها و پیروان سایر مذاهب دست به اقدامی نزده اند ولی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار