معاون تحقیقات وزارت بهداشت درباره مشارکت ایران در مطالعه داروهای مؤثر بر کرونا در سازمان جهانی بهداشت گفت: ما در این مطالعه به این نتیجه رسیدیم که این داروها خیلی اثری ندارند و برخی از این داروها ضرر نیز دارند!

به گزارش «تابناک»، دکتر رضا ملک زاده در گفتگو با تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا دارو هایی که بی تأثیر یا کم تأثیر بودن آن ها به اثبات رسیده است از پروتکل درمانی کرونا حذف می شوند، اظهار کرد: خیر! این دارو ها جدید نبوده اند، مردم همین حالا نیز استفاده می کنند؛ ما در مطالعه، ۳۵۰۰ بیمار را که از این دارو ها استفاده می کردند چک کردیم تا ببینیم آیا این دارو ها تأثیر دارند یا خیر و به این نتیجه رسیدیم که خیلی اثری ندارند و برخی از این دارو ها ضرر نیز دارند!
وی افزود: به همین علت دو داروی «هیدروکسی کلروکین» و «کلترا» را از پروتکل حذف کردیم؛ این دو دارو هم در ایران و هم در کشور های دیگر از پروتکل درمان کرونا حذف شده است؛ دو داروی دیگر به نام های «رمدسیویر» و «اینترفرون» وجود دارد که این دارو ها را، چون در مراحل آخر بیماری به بیمار داده بودیم این فرضیه مطرح است که اگر این دارو ها در فاز اول بیماری داده شوند، ممکن است مؤثر باشند و روی این موضوع داریم بحث می کنیم که این دو دارو را چگونه باید برای بیماران مبتلا به کرونا استفاده کنیم.
ملک زاده ادامه داد: هنوز این دو دارو حذف نشده اند؛ این دارو ها از قبل در فارماکوپه دارویی ایران و دنیا بوده اند، اما این که چقدر برای کووید ۱۹ مؤثرند، مشخص نیست؛ در ایران و جهان در حال مطالعه هستیم که ببینیم آیا تجویز این دارو ها در مراحل اولیه بیماری مؤثر است یا خیر.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت در پاسخ به این شائبه مطرح شده در افکار عمومی مبنی بر اینکه مسئولان وزارت بهداشت از بیماران کرونایی کشور به عنوان موش آزمایشگاهی در یک تحقیق بین المللی درباره میزان اثرگذاری دارو های پیشنهادی استفاده کرده اند" ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار