دریافت وام ۱۲ درصدی با بازپرداخت های ماهیانه میلیونی و به شرط اینکه هیچ کارگری اخراج و تعدیل نشود؛ پیش شرط های دریافت وام کرونا برای کسب وکارهاست و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند آن ها در شرایط سخت اقتصادی توان بازپرداخت وام جدید و تعهد جدید بانکی را اصلاً ندارند و از همین رو برای دریافت وام کرونا هم اقدامی را انجام نداده اند.
به گزارش تابناک اقتصادی؛ در شرایطی که دولت بیش از ۵ ماه است وامی تحت عنوان «تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا» را مصوب کرده است، ولی طبق اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون تنها ۵ هزار و ۵۵۰ واحد کسب وکار و درمجموع ۵۷۵ میلیون تومان وام دریافت کرده اند.
اعدادی که به خوبی نشان می دهد در شرایطی که وضعیت اقتصادی بسیاری از کسب وکار ها خوب نیست و تعداد زیادی از آن ها حتی ورشکست شده اند؛ کمتر فعال اقتصادی و تولیدکننده ای به دنبال گرفتن وام کرونایی بوده است.
ازجمله تسهیلاتی که دولت برای مقابله با اثرات شیوع ویروس کرونا بر کسب وکار ها در نظر گرفت، ارائه وام به بنگاه ها با نرخ سود ۱۲ درصد بود؛ بر اساس برنامه ریزی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار بود در مجموع ۴۹ هزار میلیارد تومان به ۱۴ رسته شغلی شامل ۵۰۰ زیر رسته که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، تسهیلات پرداخت شود که مطابق با بررسی های انجام شده این وزارتخانه ۳ میلیون واحد این ۱۴ رسته شغلی شناسایی شدند که از این تعداد ۱.۳ میلیون واحد دارای کد بیمه بودند و شامل این طرح می شدند. اما از این تعداد ۱.۳ میلیون کارگاه چرا تنها ۵ هزار و ۵۵۰ واحد تولیدی وام ...

سرخط اخبار