مطالعات جدید محققان دانشگاه دالهاوزی در کانادا حاکی از آن است که گرمایش جهانی با اختلال در واکنش های بیوشیمیایی درگیر در تولید امگا۳ و زنجیره غذایی دریایی، به زودی افراد را با کمبود منابع امگا ۳ مواجه خواهد کرد.

اسید چرب امگا ۳ که به دوکوساهگزائنوئیک اسید یا DHA معروف است، فراوان ترین اسید چرب در مغز پستانداران است و نقش مهمی را در تمام جنبه های سلامت ایفا می کند. کاهش التهاب و محافظت از سلول ها تنها بخشی از وظایف این ماده است.
امگا ۳ به میزان کافی در بدن تولید نمی شود و باید از طریق مواد غذایی و انواع مکمل ها تامین شود. جلبک ها مهمترین منابع تولید این ماده مهم هستند و به همین دلیل غذا های دریایی مملو از امگا ۳ به شمار می آیند. واکنش های بیوشیمیایی درگیر در تولید اسیدچرب در مقابل تغییرات دما بسیار حساس هستند. از طرفی گرمایش جهانی در زنجیره غذایی دریایی اختلال وارد می کند.
محققان به منظور درک این اختلال شبیه سازی هایی را انجام دادند و نتایج نشان داد با گرمایش جهانی و رشد جمعیت، ۹۶ درصد از افراد با کمبود این اسید چرب مواجه خواهند شد.
در مناطق اسکاندیناوی به دلیل کمبود جمعیت و دسترسی به ماهی های غنی از امگا ۳ این کمبود احساس نمی شود؛ ولی در آفریقا و آسیا به دلیل تراکم جمعیت و عدم استفاده زیاد از غذا های دریایی اکثر افراد تحت تاثیر این کمبود قرار خواهند گرفت.
بر اساس این مطالعه و مدلسازی محققان، ظرف ۸۰ سال آینده ۱۰ تا ۵۸ درصد از DHA در دسترس از بین می رود. این کمبود در جنین و نوزادان در حال رشد آسیب بیشتری وارد می کند.
علاوه بر ماهی، خاویار، روغن زیتون، حبوبات، تخم مرغ، ریحان، اسفناج، گردو، میگو، گل کلم، دانه سویا و کلم بروکلی برخی از مهمترین منابع اسید چرب امگا ۳ هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Ambi، منتشر شده است.
منبع:پایگاه خبری یونایتدپرس

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار