نتیجه انتخابات نخست وزیری هند در دستان واتس اپ

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۳

میثم لطفی
خبرنگار
به لطف آرای بخشی از ساکنان کره خاکی، طی 10 روز آینده سرنوشت دو سناریوی سیاسی بزرگ در دو نقطه مختلف جهان مشخص می شود و اگرچه در قلب هر دو اتفاق پرسش هایی پیرامون دموکراسی در عصر آنلاین مطرح شده است، مردم می کوشند بیش از هر زمان دیگر از حقوق اصلی و اولیه خود در عرصه مجازی بهره مند شوند.
در تاریخ 23 مه یعنی کمتر از یک هفته دیگر انتخابات پارلمان اروپا آغاز می شود تا تصویر واضحی از پوپولیسم راستگرا در قاره سبز به نمایش درآید. «نایجل فاراژ» رهبر سابق «حزب استقلال بریتانیا» از مخالفان طرح برگزیت برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا مبارزات انتخاباتی را آغاز کرده است تا به کمک دنیای مجازی جایگاه خود را در پارلمان اروپا حفظ کند. در همان روز نتیجه انتخابات هند نیز اعلام می شود تا سرنوشت «نارندرا مودی» نخست وزیر ناسیونالیست این کشور به همراه حزب او یعنی «باهاراتیا جاناتا» نیز مشخص شود. فارغ از نتیجه نهایی دو اتفاق مذکور، یک نکته مهم در این زمینه به چشم می خورد و آن هم افزایش سیاست های قطبی، تنش و گسترش اتفاقی به نام «اخبار جعلی» در دنیای مجازی است تا سیاستمداران بواسطه آنها بتوانند از موفقیت آتی خود اطمینان حاصل کنند.
اینترنت سیاست زده هندی
در دفتر مرکزی فیس بوک در اروپا واقع در شهر دوبلین روزنامه نگاران از راه اندازی مرکزی به نام «اتاق جنگ» خبر دادند که بزرگ ترین شبکه اجتماعی جهان، آن را راه اندازی کرده است و با استخدام نیروهای متخصص و خبره در آن می کوشد کمپین های تبلیغاتی مجازی اروپایی ها برای انتخابات پیش رو را رصد کند. این مرکز تخصصی فعالیت تمام کمپین های تبلیغاتی را به 24 زبان مختلف زیر نظر دارد تا جلوی نشر ...