سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه طی اظهاراتی توییتری همزمان با پنجمین سالگرد انعقاد برجام با بیان این که ما هرگز آغازگر هیچ اقدام خلاف موازین بین المللی نخواهیم بود، گفت: تمامی کشورهای عضو برجام،سایر مجامع بین المللی را به هوشمندی و هوشیاری در برابر اقدام خطرناک آمریکا فرا می خوانیم.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سفیر کشورمان در پاریس طی اظهاراتی توییتری اظهار کرد: در تاریخ 14 ژوئیه 2015، پس از سیزده سال مذاکرات پیچیده، سخت و به عبارتی بی نظیر، ایران با گروه کشورهای 5+1 در خصوص مباحث هسته ای به تفاهمی تاریخی موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک - برجام دست یافت. توافقی در راستای تقویت و استحکام رژیم عدم اشاعه، با رعایت درک متقابل و منافع طرفین.
اما از آنجایی که رژیم مستبد و زیاده خواه آمریکا هرگز در حسن انجام تفاهمات و اجرای توافقات قابل اعتماد نبوده و نیست، از همان ابتدا ایالات متحده باقصور در انجام وظایف و تعهدات پذیرفته شده در برجام، در برابر حسن نیت ایران و یک آزمون تاریخی، کارشکنی های خود را آغاز نمود و سرانجام در 8 ماه می 2018، ایالات متحده به رهبری ترامپ، به صورت یکجانبه و برخلاف تمامی موازین شناخته شده بین المللی از برجام خارج شد و با نقض قطعنامه 2231 به عنوان یک عضو شورای امنیت، متحدین خود و سایر اعضاء را نیز به خروج از برجام تشویق نمود و سخت ترین تحریم ها در طول تاریخ بشریت را علیه ملت بزرگ و صاحب تمدن و متعهد به تمامی موازین بین المللی اعمال نمود و سایر اعضای جامعه بین المللی را به لزوم پیروی از قوانین فرامرزی آن کشور تهدید کرد.
دول اروپایی و به خصوص دیگر شرکای برجامی، ایران را تشویق به استمرار حضور در این توافق نموده و با وعده ایجاد یک سازو کار مالی برای تجارت با ایران، از آمریکای گریزان از تعهدات جهانی و بین المللی، انتقاد نمودند.
امروز پس از پنج سال از تفاهم بزرگ برجام به عنوان یک نقطه عطف تاریخی در معاهدات و توافقات جهانی مبتنی بر قطعنامه سازمان ملل و حمایت جهانی می گذرد و متاسفانه باید ...

سرخط اخبار