خبرگزاری مهر – گروه استان ها: در سال های پایانی دهه ۸۰ و در جریان سفر هیئت دولت دهم به استان کردستان مرز سیرانبند بانه به عنوان یک مرز رسمی به تصویب رسید و اعلام شد که هماهنگی های لازم صورت گرفته و این رسمی شدن نیز از سوی طرف عراقی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.
درحالی که از این اعلام نزدیک به یک دهه زمان می گذرد که نه تنها مرز سیرانبند بانه رسمی نشده است که رویه های گمرکی اعمال شده در این بازارچه مرزی نیز هرچند مدت یک بار تغییر کرده و فعلاً خبری از رسمی شدن آن در میان نیست.
بر اساس قانون رسمی شدن یک مرز بین دو کشور نیازمند توافق دوطرفه است و تاکنون ده ها و شاید هم صدها جلسه با حضور مدیران و مسئولان دو طرف ایرانی و عراقی برگزارشده است ولی خبری از رسمی شدن مرز سیرانبند نبوده و مسئولان به جای عمل کردن بیشتر به فکر شعار و فضاسازی رسانه ای هستند.


در حال حاضر استان کردستان دارای بیش از ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق است و به همین دلیل ظرفیت های زیادی در راستای مبادله کالا و خدمات در قالب های مختلف به وجود آمده و این مهم نیازمند وجود مرزهای مشترک برای این ارتباط است.
دو بازارچه مرزی «سیف» در سقز و «سیرانبند» در بانه هم دیگر گذرگاه ها و معابر ارتباط بین اقلیم کردستان عراق و کشورمان هستند که هر دو طی یک دهه اخیر با چالش های جدی در مسیر این ارتباط مواجه بوده اند در سال ۸۴ بازارچه باشماق مریوان به عنوان مرز رسمی اعلام شد و از آن زمان تاکنون این مرز فعالیت داشته و بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان مربوطه هم اکنون باشماق بیشترین میزان مبادله کالای جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق را به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار