وندی شرمن: اروپایی ها باید برای حفظ برجام هزینه بپردازند

فارس نیوز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۱
قائم مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا از کشورهای اروپایی خواست برای حفظ برجام هزینه بپردازند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «وندی شرمن»، سرپرست تیم مذاکره کننده آمریکا در گفت وگوهای هسته ای با ایران از کشورهای اروپایی خواست برای حفظ این توافق هزینه بپردازند. 
شرمن در یادداشتی در «نیویورک تایمز» نوشته است: «اروپا تا اینجا اقدامات قهرمانانه ای برای سالم نگاه داشتن توافق هسته ای برداشته، اما پاریس، برلین و لندن در راستای کمک به ایران برای دوری گزینی از درگیری احتمالی با ایالات متحده نقش بیشتری برای ایفا کردن دارند.»
مقام سابق آمریکایی تصریح کرده است: «اروپا بایستی کانال مالی طراحی شده برای تأمین سرمایه گذاری و کمک های بشردوستانه به ایران یا اینستکس را واقعی و دوام پذیر کند.»
«اینستکس» سرواژه ای متشکل از حروف ابتدایی عبارت «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» است که اتحادیه اروپا ثبت آن را ۱۱ بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد. کشورهای اروپایی مدعی هستند هدف از راه اندازی این ساختار، تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.
وی اضافه می کند: «دولت ترامپ تهدید کرده در صورت اجرایی شدن اینستکس تحریم هایی علیه اروپا معرفی خواهد کرد.»
شرمن در ادامه به کشورهای اروپایی توصیه کرده خطر تحریم را بپذیرند تا از وقوع جنگ جلوگیری کنند. 
شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) در بیانیه ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.
جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شده به کشورهای باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ...