اکوفارس: عماد خمیس نخست وزیر سوریه روز یکشنبه در همایشی در این کشور اعلام کرد که در نتیجه چند سال جنگ و خشونت در این کشور ۸۴ میلیارد دلار به اقتصاد سوریه خسارت وارد شده است.

وی که در حاشیه سخن می گفت و خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز یکشنبه آن را منتشر کرد، گزارشی از خسارت های وارده به اقتصاد و نهادهای دولتی این کشور در طول بیش از ۹ سال جنگ ارائه کرد.
خمیس گفت: بنابر آمارهای اولیه، میزان خسارت های وارد شده به نهادها و ارگان های دولتی بیش از ۴۵ هزار میلیارد لیر معادل ۸۷ میلیارد دلار ارزیابی شده است. بیش از ۲۵ هزار ساختمان دولتی در طول جنگ آسیب دیدند و حدود ۱۸۸ کارگاه و شرکت دولتی به طور کامل یا جزئی تخریب شده اند.
نخست وزیر سوریه افزود، حتی اماکن باستانی و تاریخی هم از حملات تروریست ها و تکفیری ها در امان نماندند و بیش از یک هزار و ۱۹۴ بنای تاریخی تخریب یا غارت شدند.
وی درباره صدمات وارد شده به بخش انرژی نیز گفت: از بین ۳۹ ایستگاه تولید برق، ۱۵ ایستگاه به طور کامل و ۱۰ ایستگاه به طور جزئی ویران شده است.
نخست وزیر سوریه تصریح کرد که سوریه قبل از جنگ صاحب بزرگ ترین شبکه برق رسانی ملی در منطقه بود که شمال کشور را به جنوب و غرب را به شرق آن مرتبط می کرد اما امروز نیمی از سیم های این شبکه ویران و نابود شده است.
وی تاکید کرد که بیش از هزار مرکز نفتی نیز از آغاز بحران متضرر شده است.
خمیس ادامه داد، در بخش کشاورزی نیز جنگ خسارت های زیادی به سوریه وارد کرد. کشوری که طی دهه های گذشته به خودکفایی رسیده بود و سالانه بیش از ۳.۵ میلیون تن گندم تولید می کرد، به دنبال جنگ و تخریب زمین های کشاورزی و آتش زدن آن ها و قاچاق محصولاتش به خارج، مجبور شده برای تامین نیازهای مردمش، محصولات کشاورزی را از خارج وارد کند.
نخست وزیر سوریه در ادامه تاکید کرد: سوریه در معرض جنگی قرار گرفته است که هزاران تروریست مزدور از شرق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار