به دلیل تلاش موسسات اعتباری غیرمجاز برای کسب سود بالاتر و تامین سود پرداختی به سپرده گذاران و نظایر این اقدامات که امنیت اقتصادی و روانی سرمایه گذاران را تهدید می کرد، بانک مرکزی در راستای شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح، فهرست بانک ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و تحت نظارت قرار گرفته ، اعلام کرده که لیست تمامی این موسسات مجاز پولی و بانکی اعم از بانک ها و موسسات اعتباری، شعبات و باجه های هر یک از بانک ها و موسسات، شرکت های واسپاری (لیزینگ)، صرافی ها، تعاونی های اعتباری و صندوق های قرض الحسنه به تفکیک ارائه شده است.

به گزارش بنکر ( Banker )، در این اطلاعیه اسامی ۳۹ مورد بانک و موسسه اعتباری و ۲۲ هزار و ۸۸۸ مورد شعبه و باجه بانک، ۴۱ شرکت واسپاری (لیزینگ)، ۷۰۲ صرافی، ۱۸۴ تعاونی اعتبار و ۲۱ عنوان صندوق قرض الحسنه به رسمیت شناخته شده آمده است که اسامی آنها در سایت بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir قابل مشاهده برای عموم است.
طبق این اطلاعیه، هرگونه فعالیت دیگری که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسئولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیماً متوجه کسانی می شود که به این موسسات مراجعه داشته اند.
به نظر می رسد این اطلاعیه به نوعی اتمام حجت با موسسات مالی از یک سو و شهروندان از سوی دیگر است. حالا با اعلام این اسامی دست قانون باز است که به صراحت و با سخت گیری با هرگونه موسسه و نهاد مالی که با عناوین مختلف اقدام به جذب سپرده شهروندان در جهت منافع نامعلوم می کند، برخورد قاطع داشته باشد.
از سوی دیگر شهروندان نیز می توانند با مراجعه به این سامانه همه اطلاعات لازم در مورد موسسات اعتباری و شعب مختلف بانکی را قبل از اقدام برای سپرده گذاری، شناسایی کنند و سره را از ناسره تشخیص دهند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار