محققان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان برای نخستین بار میزان اکسیژنی را که مغز به آن نیاز دارد، اندازه گیری کرده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مغز تقاضای انرژی بالایی دارد و نسبت به کمبود اکسیژن بسیار حساس است و به سرعت به آن واکنش نشان می دهد. متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان(LMU) اکنون برای اولین بار موفق به دریافت ارتباط مستقیم مصرف اکسیژن با فعالیت سلول های عصبی خاص شده اند.
مغز با توجه به به جرم خود نسبت به بقیه اعضای بدن به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارد. این انرژی عمدتا توسط فرآیندهای متابولیک هوازی تولید می شود که مقادیر قابل توجهی اکسیژن مصرف می کنند. بنابراین، غلظت اکسیژن در مغز یک پارامتر مهم است که بر عملکرد سلول های عصبی و سلول های گلیال تأثیر می گذارد.
با این حال، اینکه چقدر اکسیژن در مغز مصرف می شود و این موضوع چه ارتباطی با فعالیت عصبی مغز دارد، تاکنون ناشناخته مانده بود. "هانس استراکا"، "سوزان اوزگور" و "لارس کونز" متخصصان مغز و اعصاب LMU اکنون برای اولین بار موفق به اندازه گیری آن شده اند و نتایج خود را در مجله BMC Biology منتشر کرده اند.
دانشمندان در یک مدل حیوانی(قورباغه) از حسگرهای الکتروشیمیایی برای تعیین غلظت اکسیژن در مغز و یکی از بطن های مغز استفاده کردند. آنها توانستند به طور مشخص میزان اکسیژن در دسترس مغز را کنترل کنند و همچنین فعالیت سلول های عصبی را با کمک مواد دارویی مهار کنند.
دانشمندان با استفاده از نمونه سلول های عصبی که حرکات چشم را کنترل می کنند، موفق شدند رابطه بین مصرف اکسیژن و فعالیت سلول های عصبی را به طور مستقیم ثبت کنند.
"استراکا" می گوید: ما دریافته ایم که در شرایطی که مغز با هوا اشباع شده، میزان اکسیژن قابل اندازه گیری نیست.
بنابراین تمام اکسیژن بلافاصله ...

سرخط اخبار