دانانیوز:یافته های یک مطالعه نشان داد اختلالات اسکلتی عضلانی در بین خانم های خانه دار شیوع زیادی دارد. همچنین زنان خانه دار با سطح تحصیلات بالاتر، کم تر دچار آسیب های اسکلتی- عضلانی هستند و علائم افسردگی کم تری دارند.
به گزارش دانانیوز به نقل از ایسنا، شغل «خانه داری» از جمله مشاغلی است که استرس های فیزیکی و روانی مختلفی را به همراه دارد.
زنان ایرانی اغلب مسئولیت کارهایی از قبیل مراقبت از کودک، تهیه غذا، گردگیری منزل، شستشو و تمیزکاری را بر عهده دارند که استرس های فیزیکی و روانی خانه داری ممکن است در نهایت به اختلالات اسکلتی-عضلانی منجر شود.
بر اساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵؛ حدود ۶۲ درصد از زنانی که در سن کار قرار دارند، خانه دار هستند.
با توجه به این که زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و مطالعات کمی به فعالیت های شغل خانه داری پرداخته اند؛ پژوهشگران مهندسی بهداشت حرفه ای با انجام مطالعه ای به بررسی ارتباط بین شیوع اختلالات اسکلتی-عضلانی با میزان بار کاری ذهنی و سلامت عمومی زنان خانه دار پرداختند.
«شهلا میرشکاری» و «زهرا گودرزی»؛ پژوهشگران گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با مشارکت همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.
برای انجام این مطالعه؛ ۲۰۰ نفر از زنان خانه دار شهرستان دامغان به روش نمونه گیری در دسترس از اماکن متبرکه به دلیل دسترسی ساده و آسان در سال ۱۳۹۷ بررسی شدند و با استفاده از پرسش نامه، ناراحتی های اسکلتی عضلانی، سلامت عمومی و میزان بار کاری ذهنی آن ها ارزیابی شد.
بررسی اطلاعات شرکت کنندگان نشان داد که حدود ۹۰ درصد از آن ها متاهل بودند، میانگین سنی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار