دردسرهای قتل روزنامه نگار منتقد سعودی هنوز برای ریاض ادامه دارد و این بار باعث رد پیشنهاد یک شرکت آمریکایی برای آموزش دستگاه اطلاعاتی سعودی شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه آمریکا اخیرا طرح پیشنهادی شرکت پیمانکاری «دین کورپ» برای آموزش مأموران دستگاه امنیتی عربستان سعودی را رد کرد زیرا نگران است فاجعه قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی منتقد ریاض دوباره تکرار شود.
به نوشته روزنامه « واشنگتن پست » چیزی که مسئولان وزارت خارجه و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به مخالفت با این پیشنهاد واداشته، انتشار گزارش هایی مبنی بر تداوم اقدامات آزاردهنده عربستان سعودی از جمله فشار به مخالفان برای بازگشت به این کشور یا بازداشت فعالان حقوق بشری است.
بر این اساس، مسئولان آمریکایی نگران هستند که «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی هنوز یاد نگرفته است که همزمان با انجام اصلاحات، پاسخگویی و مسئولیت پذیری اطلاعاتی هم برای پایدار کردن روابط واشنگتن-ریاض لازم است.
واشنگتن پست در نمونه ای از نارضایتی مقام های آمریکایی از اقدامات مسئولان سعودی می نویسد: «برای مثال، سعود القحطانی، که مشاور نزدیک ولی عهد بود و از سوی وزارت خزانه داری به عنوان سازمان دهنده عملیات قتل خاشقچی شناخته شد، هنوز محاکمه نشده و به عملیات های پشت پرده ادامه می دهد».
این گزارش نمونه دیگری از فشارهای ریاض بر مخالفان را تلاش برای بازگرداندن یک مخالف جوان از آمریکا به این کشور عنوان کرده و توضیح می دهد: «یک مقام آمریکایی می گوید اداره تحقیقات فدرال (اِف. بی. آی) به این نتیجه رسید که اگر او به کشورش بازگردد، بازداشت شده و درباره همین مسئله به وی هشدار دادند».
بر این اساس، وزارت خارجه آمریکا در نامه ای به شرکت دین کورپ درباره رد پیشنهاد آنها برای آموزش دستگاه امنیتی سعودی نوشت: «ما می خواهیم که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار