جازموریان یک گام تا خشک شدن/ تهدید گونه های جانوری به دلیل سمپاشی

خبرگزاری مهر دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۱

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: کرمان یکی از استان های نیمه خشک کشور محسوب می شود، متوسط بلند مدت بارندگی در این استان ۱۲۸ میلیمتر است که در اکثر سال های دو دهه اخیر این میزان بارندگی نیز محقق نشده، وجود هزاران هکتار باغ و مزرعه و توسعه استان بر مبنای کشاورزی نیز موجب شده است مردم و مسئولان استان کرمان فشار بیش از حدی را بر روی منابع آب سطحی بسیار محدود استان و منابع آب زیر زمینی به صورت گسترده تر وارد کنند.
هر دو این موارد در کنار عدم بارندگی موجب شده است که این تالاب باشکوه این روزهای به بیابانی تبدیل شود که گاهی بارندگی های محدود باعث آبگیری بخشی از آن شود.
همین اتفاق دو ماه قبل روی داد و پس از دو سال خشکسالی مطلق، بارندگی موجب آبگیری بخشی از این تالاب شد، از آن زمان تاکنون هنوز هم جازموریان به عنوان تیتر داغ رسانه ها مطرح بوده است اما نه به دلیل وضعیت نه چندان مناسب این تالاب بلکه هجوم ملخ های صحرایی به این عرصه موجب شده است عملاً جازموریان در معرض خطری جدی قرار گیرد و گونه های گیاهی نادر موجود در این عرصه در حال نابودی هستند.
سم پاشی های مکرر و بی وقفه شبانه روزی در جازموریان موجب شده صدها گونه گیاهی و جانوری موجود در منطقه بر اثر این سمپاشی ها از بین بروند و این نکته ای است که کمتر مسئولی به آن توجه می کند
سم پاشی های مکرر و بی وقفه شبانه روزی در جازموریان موجب شده صدها گونه گیاهی و جانوری موجود در منطقه بر اثر این سمپاشی ها از بین بروند و این نکته ای است که کمتر مسئولی به آن توجه می کند.
در ابتدای آغاز سم پاشی به عشایر و کشاورزان نیز هشدار داده شد که دام ها و کندوهای عسل را از این منطقه دور کنند و به همین ...

سرخط اخبار