40 هزار ونزوئلایی قربانی تحریم های آمریکا شده اند

واحد مرکزی خبر جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۶
جفری ساکس: تحریم های آمریکا با نیت تغییر رژیم به شکلی عامدانه اقتصاد ونزوئلا را نشانه رفته است. این سیاستی نافرجام، ظالمانه و شکست خورده است

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما  از کاراکاس؛ جفری ساکس، اقتصاددان برجسته سازمان ملل در گزارش اخیر خود فاش کرد که طی مدت کمتر از دو سال 40 هزار ونزوئلایی بر اثر تحریم های غیرقانونی آمریکا که با هدف تغییر رژیم در ونزوئلا اعمال شده است، جان خود را از دست داده اند.
این گزارش که توسط "مرکز تحقیقات اقتصادی و سیاسی" منتشر شده آمده است: "تحریم های آمریکا با نیت تغییر رژیم به شکلی عامدانه اقتصاد ونزوئلا را نشانه رفته است. این سیاستی نافرجام، ظالمانه و شکست خورده است که عواقب ناگواری را برای مردم ونزوئلا در پی خواهد داشت." این گزارش ادامه می دهد: "از جمله نتایج تحریم های گسترده اقتصادی دولت ترامپ از ماه اوت 2017 تاکنون مرگ 40 هزار نفر از شهروندان ونزوئلایی است."
جفری ساکس مدیر "شبکه راهکارهای توسعه پایدار سازمان ملل متحد" و مشاور ویژه سابق دبیر کل این سازمان بوده است. مجله اکونومیست، ساکس را در میان 3 اقتصاددان تأثیر گذار در قید حیات برشمرده و مجله تایمز نیز وی را طی دو سال پیاپی در فهرست 100 چهره پیشرو و بانفوذ جهان در عرصه اقتصادی قرار داده است.