زاهدان- ایرنا- رییس اداره محیط زیست سرباز گفت: سیلاب اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان سبب جابه جایی هشت سر گاندو از زیستگاه شان شده بود که با تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست به زیستگاه اصلی شان بازگردانده شدند.

بهزاد دهواری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین سه سر گاندو بر اثر سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان زخمی شده بودند که هم اینک در حال مداو هستند.
وی بیان کرد: بعد از بارندگی که در جنوب سیستان و بلوچستان به وقوع پیوست حجم سیلاب و آورد رودخانه بسیار بالا بود که تا حد زیادی باعث تخریب پوشش گیاهی در مسیر رودخانه و محدوده باهوکلات شد و حتی در بعضی از مناطق پوشش گیاهی و درختان کاملا قطع شده و از بین رفته است.
رییس اداره محیط زیست سرباز گفت: برخی از برکه های زیست گاندو که پیش از این برکه های دائمی بودند پرآب شده که این امر جابجایی گاندوها را در برداشته و سیلاب برکه های جدیدی نیز ایجاد کرده اما با توجه به اینکه هنوز حجم آب بالا و هوا سرد است و گاندوها در سرما فعالیت شان محدود می شود کمتر دیده می شوند و شاید مخفی باشند.
وی با اشاره به اینکه هم اینک گاندوها در زیستگاه اصلی به سختی مشاهده می شوند، افزود: گاندوها در جریان سیلاب تلاش می کنند خود را از جریان اصلی دور نگه دارند و با توجه به اینکه در حاشیه رودخانه سرباز کشاورزی زیاد انجام می شود این گاندوها اغلب به سمت مزارع کشاورزی می روند زیرا در این مزارع مقدار جریان آب کندتر و در آنجا می توانند خود را نگه داشته تا فشار آب کمتر شود.
دهواری بیان کرد: خوشبختانه با این بارندگی ها مشکل زیستگاه گاندوها از نظر منابع آبی برطرف شده گرچه تا حدودی برکه های اصلی تخریب شده اما هنوز دقیق مشخصی نیست و زمانی که هوا گرمتر شود گاندوها مشاهده می شوند.
وی ادامه داد: امیدواریم سال خوبی برای گاندوها داشته باشیم اما این جابجایی ها ممکن است تاثیری بر روی آنها داشته باشد که این امر در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار