وام ازدواج؛ اسماً ۴ درصد رسماً ۱۲ درصد

جهان نیوز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۲
دو ماه قبل بود که رئیس کل بانک مرکزی از بانک ها خواست تا با یک ضامن به جوانان وام ازدواج بدهند، در گزارشی میدانی به بررسی نحوه پرداخت وام ازدواج به جوانان پرداخته ایم.

به گزارش جهان نیوز ، مسائل مالی همواره یکی از دلایل جوانان برای به تعویق انداختن ازدواج بوده و دولت ها همواره سعی داشته اند تا با افزایش وام ازدواج مسیر این امر الهی را هموار کنند و بر همین اساس میزان وام پرداختی به زوج ها از 3 میلیون تومان در سال 95 به 30 میلیون تومان در سال 98 افزایش یافته است، در گزارشی به بررسی مراحل دریافت وام ازدواج پرداخته ایم.
سایت بانک مرکزی: یک ضامن و سفته کافی است
متقاضیان دریافت وام در گام اول باید به سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی مراجعه کنند، در بخش شرایط ضامن های این وام آمده است: «تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج ها در سال 1398 سیصد میلیون (300.000.000) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است».
در ادامه شرایط این وام عنوان شده: «نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد تعیین می گردد».
برای بررسی میدانی جزئیات مراحل دریافت وام به یکی از شعب بانک های عامل در شهر اصفهان مراجعه و درباره مدارک مورد نیاز سؤال کردیم که اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی زوج و زوجه، فتوکپی سند ازدواج، فتوکپی شناسنامه و کارت ملی ضامن ها، فیش حقوقی و حکم کارگزینی ضامن ها و پرینت ثبت نام در سایت را مدارک لازم عنوان کردند.
کارمند بانک در تشریح شرایط ضامن ها گفت: سه نفر کارمند رسمی دولت که حقوق آن ها به این بانک واریز شود و حداقل پنچ سال از مدت خدمتشان باقی مانده باشد، این سه نفر می توانند در صورت تمایل برای هر دو نفر ضمانت کنند، تنها یک نفر از این سه نفر می تواند بازنشسته باشد که در این صورت باید گواهی کسر از حقوق نیز ارائه شود، البته بسیاری از مجموعه ها صرفاً ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار