قیمت ارز؛ خستگی نوسان گیران بازار دلار

فرارو پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۵۰
در پنجمین روز هفته، نوسانات بازار ارز و سکه به شکل کاملا مشهودی کاهش پیدا کرده بود. دلار در این روز توان عبور از سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی را از خود هرگز نشان نداد و از آن سو معامله گران نیز تمایل چندانی برای فروش ارز نداشتند. این موضوع موجب شده بود که دامنه نوسان دلار بسیار محدودتر شود و در بازه ۱۱ هزار و ۴۷۰ تا ۱۱ هزار و ۴۸۵ تومان قرار بگیرد. در واقع فاصله کف و سقف شاخص ارزی در روز چهارشنبه تنها ۱۳/ ۰ درصد بود؛ این در حالی بود که روز سه شنبه فاصله بین این دو نرخ بالای ۴/ ۰درصد بود. این ارز در روز سه شنبه ۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود و روز چهارشنبه با افت جزئی ۵ تومانی به بهای ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید.

به گفته فعالان، نوسانات بازار ارز در روز چهارشنبه به اندازه ای محدود شده بود که معامله گران بیشتر از بازار ارز، اخبار را دنبال کرده یا به بازار های دیگر توجه خود را معطوف کرده بودند. می توان گفت: بازار ارز با تقاضای خاصی رو به رو نیست و از آن سو فروشندگان نیز حداقل در سطوح فعلی تمایل خاصی برای فروش ندارند.
به گزارش دنیای اقتصاد؛ در این شرایط، خرید و فروش های بازار بیشتر بر مبنای نیاز صورت می گیرد و به ندرت فردی به دنبال حفظ ارزش پول به بازار دلار و یورو مراجعه می کند. تقاضایی که این روز ها در بازار ارز بیشتر از سایر تقاضا ها به چشم می آید، نیازی است که برخی از زوار اربعین به تهیه ارز دارند. این موضوع موجب شده است که بعضا برخی از صرافی های دولتی یا غیردولتی نسبت به گذشته کمی با تقاضای بیشتری مواجه شوند و بعضا درب این صرافی ها جمعیت بیشتری نسبت به گذشته حضور داشته باشند. با این حال، آنچه مسلم است و از روند قیمت مشخص می شود، این تقاضا وضعیت بازار ارز را تحت تاثیر قرار نداده است و نوسانات بازار در یک ماه اخیر بسیار محدودتر از گذشته شده است.
دلار در هفته های اخیر توان عبور از سطح ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان را نداشته است و هم زمان در برابر پایین رفتن از مسیر ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان مقاومت کرده است. در شرایطی که دلار و یورو در بازار ارز تقاضای زیادی ندارند، تقاضای افراد عادی برای دینار عراق بالا رفته است و قیمت این ارز در مقطعی به بالای مرز ۱۰ هزار تومانی رفته است. دیروز عنوان می شد که در شهر های مرزی ارزش دینار عراق حدود ۹ هزار و ۶۰۰ تا ۹ هزار و ۷۰۰ تومان است، ولی در بازار ارز داخلی دینار عراق بعضا توسط صرافی ها تا ۱۰ هزار و ۲۵۰ تومان به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار