تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: ۶ دهه پیش دقیقا در چنین روزی، ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۰، نمایندگان پنج کشور ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا در بغداد دور هم جمع شدند و تشکیل سازمان اوپک را اعلام کردند. سازمانی که امروز صاحب ۸۰ درصد ذخایر نفت دنیا و ۴۰ درصد تولید نفت خام دنیاست.

روزنامه اعتماد دوشنبه ۲۴ شهریور یادداشتی را به قلم رضا زندی خبرنگار حوزه انرژی منتشر کرد در گزیده ای از آن آمده است:  بیایید فرض کنیم اوپک را نداشتیم. آنگاه دنیا بدون وزنه مهمی که تعادل و ثبات در بازار نفت را تضمین می کند، چه می کرد؟ ویروس ناچیز کووید-۱۹ سریع ترین، صحیح ترین و رساترین پاسخ را به این سوال می دهد. زمانی که شیوع بیماری کرونا، قیمت نفت سبک امریکا را به منفی ۳۷ دلار در هر بشکه (۳۷- دلار) رساند، زمانی که اقتصاد جهانی در آستانه متلاشی شدن بود، کدام سازمان به کمک اقتصاد شتافت، تا قیمت نفت اصلاح شود، تا شرکت های بزرگ نفتی دنیا فرونپاشند و صدها هزار نفر دیگر بیکار نشوند؟ رییس جمهور بزرگ ترین اقتصاد دنیا، با رهبران کدام سازمان تماس گرفت تا صنعت و اقتصاد کشورش را نجات دهد؟ پاسخش یک کلمه است: «اوپک». ویروس بسیار کوچک کووید-۱۹ به سادگی نشان داد که جهان بدون اوپک، چیزی کم داشت.
۱- حالا اوپک ۶۰ ساله است. ۶ دهه پیش دقیقا در چنین روزی، ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۰، نمایندگان پنج کشور ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا در بغداد دور هم جمع شدند و تشکیل سازمان اوپک را اعلام کردند. سازمانی که امروز صاحب ۸۰ درصد ذخایر نفت دنیا و ۴۰ درصد تولید نفت خام دنیاست. روزی که اوپک تشکیل شد، می خواست منافع کشورهای عضو را در مقابل هفت خواهران نفتی دنیا (شورون، اگزون، موبیل، تگزاکو، گلف اویل، بی. پی و رویال داچ شل) تضمین کند و با عرضه باثبات نفت، منافع مصرف کنندگانش را نیز تامین نماید. حالا تاریخ نشان می دهد که اوپک در رسیدن به اهدافش موفق عمل کرده است.
۲- شانزده سال است که به عنوان خبرنگار، به طور مستمر در جلسات اوپک شرکت می کنم. یک بار هم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار