دانشمندان آمریکایی اعلام کردند دستکم ۴ واکسن تولید شده برای مقابله با کووید ۱۹ می تواند منجر به آسیب پذیری فرد در مقابل ایدز شوند.

به گزارش  گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا ؛ با شدت گرفتن همه گیری کووید ۱۹ در جهان و گذشتن شمار تلفات این ویروس از مرز یک میلیون نفر، دولت ها و مردم بی صبرانه منتظر به پایان رسیدن آزمایشات مربوط به واکسن کرونا و توزیع آن به بازار هستند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است هم اینک ۱۹۱ واکسن در کشور های مختلف در حال توسعه است. از این میان، نزدیک به ۴۰ واکسن در مرحله آزمایش انسانی و ۱۰ واکسن در مرحله پایانی قرار دارند. غول های داروسازی جهان ابراز امیدواری کرده اند بتوانند نسخه اولیه واکسن کرونا را اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه کنند. با این حال، یافتن یک واکسن ایمن برای مقابله با کووید ۱۹ با چالش هایی رو به روست.
بر این اساس، دانشمندان آمریکایی اعلام کردند دستکم ۴ واکسن در حال توسعه برای مقابله با کرونا حاوی موادی است که می تواند خطر ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی (ایدز) را افزایش دهد. یکی از این واکسن ها در ماه اوت دومین مرحله آزمایش های خود را طی کرد و هم اینک در حال طی کردن آخرین مرحله آزمایش در روسیه و پاکستان است.
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا که بیش از دو دهه است در حال تحقیق بر روی جلوگیری از ابتلا به ایدز هستند در پژوهش خود به آسیب زا بودن این واکسن ها پی بردند. این دانشمندان در تحقیقات خود برای یافتن واکسن ایدز به نتایج مشابه واکسن کرونا دست یافتند و افراد به جای آنکه در مقابل اچ آی وی مقاومت پیدا کنند، در مقابل آن آسیب پذیرتر شدند.
محققان تاکید دارند: واکسن برای رسیدن به نقطه مشخص در بدن نیازمند یک حامل است. هم اینک تعداد زیادی از واکسن های تولید شده برای کووید ۱۹ از حاملی به نام "آدنوویروس" استفاده کرده اند. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار