بهار از پشت شیشه خانه هم در روزهای کرونایی، تماشایی می شود، وقتی ویروس منحوس «کووید 19» امید و تحرک را محبوس نکرده باشد و اینجا در استان گلستان «قالیبافی» بهترین سرگرمی بانوان ترکمن است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، «قالی ترکمن» یکی از سرشاخه های هنر اصیل ایرانی است، هنری بلندآوازه که در هیاهوی روزهای کرونایی متوقف نشده و «قالیبافی» بهترین سرگرمی بانوان ترکمن در استان گلستان است.
نقش و نگار بهاری بر روی دار قالی چه تماشایی است، بانوی ترکمن به هنر دستان خود لبخند می زند و از نقشی که بر تار و پود قالی زده خوشحال است، اینجا زندگی جریان دارد و بانوان ترکمن صحرا با تلفیق ذوق و هنر سرگرمی های خوبی برای گذراندن روزهای کرونایی انتخاب کردند.
برند قالی ترکمن این هنر اصیل ایرانی زبانزد خاص و عام است، نقوشی که با دستان توانای بانوان ترکمن بر دار قالی زده می شود هر کدام دارای پیام است، پیامی که برگرفته از سرزندگی، ذوق و استعداد و پیشینه تاریخی با گوشت و خون مردمان این خطه عجین شده است.
حالا که شیوع کرونا فرصتی فراهم کرده تا از هنر اصیل ایرانی ترکمن بنویسیم، هنری که قرار است نسل به نسل ادامه یابد تا این هنر ارزنده فراموش نشود، چه زیبا دختران خانواده در کنار مادر می نشینند و با اشتیاقی وصف نشدنی دو واحد از این هنر دوست داشتنی را پاس می کنند.
*گنجینه ای از هنر در دستان بانوی ترکمن
یک بانوی ترکمن گلستانی که مشغول تهیه قالی با عرض 90 و طول 120 سانتیمتر است درباره انگیزه اش می گوید این هنر را دوست دارم اکنون مشغول درست کردن قالی تزئینی سه جفتی هستم، این هنر برای استفاده روی دیوار به کار می رود.
«مارال قرنجیک» این هنر را از مادرش به ارث برده و دوست دارد این هنر توسط خواهرانش در بین خانواده و مردم تسری پیدا کند، از کاری که در مدت سه سال برای یاد گرفتن قالی و قالیچه وقت گذاشته خشنود است و اینکه حالا گنجینه ای از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار