روایت سخنگوی وزارت خارجه ژاپن از محورهای رایزنی «آبه» و «روحانی»

فارس نیوز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۵۲
دبیر رئیس مطبوعاتی وزارت امور خارجه ژاپن در هتل اسپیناس تهران درباره مذاکرات «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران و «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن اظهارنظر کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «تاکشی اوسوگا»، سخنگوی وزارت خارجه ژاپن بامداد پنجشنبه در هتل اسپیناس تهران در جمع خبرنگاران به تشریح موارد مطرح شده در دیدار «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران و «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن پرداخت.
وی گفت: «نخست وزیر ژاپن در دیدار با روحانی گفت سفر به ایران افتخاری برای او است. آبه گفت ایران و ژاپن دوستان سنتی هستند و او به عنوان یک دوست، از افزایش تنش در منطقه نگران است.»
به گفته اوگاسو، نخست وزیر ژاپن گفت که با رییس جمهور روحانی تبادل نظری صریح درباره کاهش تنش داشته اند. نخست وزیر بر علاقه ژاپن برای تعمیق و گسترش دوستانه با ایران تاکید کرد و گفت ژاپن خواهان گسترش روابط در زمینه فرهنگی، آموزشی و ورزشی است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ژاپن اضافه کرد: «آبه گفت ژاپن همواره از برجام حمایت کرده و انتظار دارد که ایران همچنان به این توافق پایبند بماند.» طبق گفته او، روحانی در این دیدار گفت که ایران به دنبال بر هم زدن توافق هسته ای نیست و خواهان دست یابی به سلاح اتمی نیز نیست. 
وی تأکید کرد: «ارزیابی ما مثبت است. اینکه نخست وزیر آبه توانست مستقیما روی این موضوع کار کند و شخصا از همتای خود بخواهد که تنش ها در منطقه کاهش یابد، بسیار سازنده بود.»
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ژاپن تصریح کرد: «از بیانیه رییس جمهور روحانی که گفت ایران به دنبال جنگ با ایالات متحده نیست، تقدیر می کنیم.»
وی اضافه کرد: «صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه، نه فقط برای کشورهای این منطقه، نه فقط برای ژاپن، بلکه برای تمام جهان مهم است.»
اوگاسو تأیید کرد ایران یکی از موضوعات مورد بحث در تماس تلفنی اخیر میان «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور ...

سرخط اخبار