دستان مرئی

خبر آنلاین شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۴
این روزها با چند تن از فعالین اقتصادی بخش خصوصی واقعی اعم از عمده فروش و خرده فروش یا همان کسبه کف بازار جویای وضعیت شدم، همگی از یک رضایت نسبی در فروش کالا نسبت به گذشته نه چندان دور می گفتند و به اتفاق دلیل اصلی آن را ثبات نرخ ارز می دانستند.

این آرامش بازار، آن دغدغه ای بوده که همیشه مردم و تولیدکننده و تجار دنبال آن بوده اند. در فضای این چنینی است که مصرف کننده با طیب خاطر می خرد و تاجر و تولیدکننده و خرده فروش می فروشند.
قبل از این که به چرایی تثبیت نرخ ارز بپردازم، بهتر می بینم ابتدا به موارد مصارف آن اشاره کنم:
مصرف ارز اغلب برای واردات اعم از قانونی/ قاچاق، بخشی برای خروج سرمایه و مهاجرت و بخش اخر مصارف خرد از قبیل دانشجویی و مسافری و درمان است.
اما دلیل تثبیت نرخ ارز چه بوده است؟
۱- سیاست های اخیر بانک مرکزی مبنی بر مدیریت تقاضا را می توان دلیل اصلی تثبیت این اتفاق دانست.
۲- ممنوعیت کالایی ۱۵۰۰ قلم کالا که اخیرا برای بار دوم از سمت وزارت صمت صادر شد.
۳- مدیریت تقاضا برای وارادات بی رویه.
۴- بهبود روند برگشت ارز صادراتی و رفع ایرادات سامانه نیما.
۵- برگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما و تراز مثبت ۱.۵ میلیاردی آن.
۶- برخورد قاطع قوه قضاییه با متخلفان ارزی
آدام اسمیت پدر علم اقتصاد و صاحب نظریه «دست نامرئی بازار» عقیده دارد که در یک اقتصاد آزاد، فعالیت های اقتصادی خودبه خود و بر اساس عرضه و تقاضا نظم می گیرد و احتیاج به دخالت دولت وجود ندارد.
اما ما شاهد این هستیم که اخیرا دولت با دست های خود از طریق کاهش تقاضا از طریق ممنوعیت ورود و محدودیت ثبت سفارش به این مهم دست یافته است که قطعا پیامدهایی دارد؛ نظیر اوج گرفتن قاچاق و افزایش نرخ بیکاری که در یادداشتی جداگانه به آن خواهم پرداخت.
دولت فقط باید قوانین را اجرا کند و آن هم قوانینی حداقلی که دست فعالین اقتصادی را کاملا باز بگذارد. یعنی می بایست فقط تسهیل گری کند تا در این شرایط اقتصادی کارآفرینان و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار