هنگامی که روسای بانک های مرکزی جهان هفته گذشته در وایومینگ آمریکا گرد هم آمدند، همه نگاه ها به جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا دوخته ...

روند کاهش وابستگی به دلار به متحدان امریکا نیز رسیده است.
به گزارش مانی ویک، هنگامی که روسای بانک های مرکزی جهان هفته گذشته در وایومینگ آمریکا گرد هم آمدند، همه نگاه ها به جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا دوخته شده بود اما این مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس بود که همه را غافلگیر کرد و با اظهارت بی سابقه اش باعث تعجب ناظران شد.
مارک کارنی از ضرورت اتحاد بانک های مرکزی جهان با یکدیگر برای تغییر ترکیب فعلی ذخایر ارزی سخن گفت و افزود: سلطه دلار بر نظام مالی جهان باعث افزایش آسیب پذیری کشورها در مقابل نرخ بهره پایین و رشد ضعیف آمریکا شده است.
دلایل زیادی وجود دارد که یک سوم کشورها ارز خود را به دلار پیوند زده اند: دو سوم ذخایر ارزی جهان مبتنی بر دلار است و نیمی از تجارت جهانی بر حسب دلار صورت می گیرد. در واقع سهم دلار از تراکنش های مالی جهان بیش از سهم کل تولید ناخالص داخلی آمریکا از اقتصاد جهانی است.
واقعیت این است که سلطه دلار بر بازارهای مالی جهان از زمان بحران سال ۲۰۰۸ افزایش پیدا کرده است. با این حال وابستگی به دلار خیلی هم بی هزینه نیست: وقتی نرخ بهره در امریکا افزایش پیدا می کند پول به سمت امریکا سرازیر می شود و کشورهای در حال توسعه دچار بحران های زیادی می شوند بدون آن که در این واقعه تقصیری داشته باشند.
از دید کارنی، یوان چین بیشترین پتانسیل را برای جایگزین شدن با دلار دارد اما این اتفاق قطعا به سرعت نخواهد افتاد. یوان هنوز در مقایسه با دلار سهم بسیار ناچیزی از ذخایر ارزی بانک های مرکزی و تراکنش های مالی جهانی دارد. یورو نیز اگر چه جدی ترین رقیب فعلی دلار است اما منطقه یورو مشکلات جدی زیادی دارد.
آمارهای منتشر شده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار