مشاور امور تاریخی رئیس جمهور الجزایر فاش کرد که فرانسوی ها در دوره استعمار این کشور از استخوان مبارزان الجزایری برای ساخت صابون و تصفیه شکر استفاده می کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عبدالمجید شیخی» مشاور امور تاریخی رئیس جمهور الجزایر در مصاحبه ای با خبرگزاری رسمی این کشور از جنایت های فرانسه در دوره استعمار الجزایر پرده برداشت.
طبق گزارش خبرگزاری « آناتولی »، عبدالمجید شیخی مورخی است که «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر او را برای مذاکره با فرانسوی ها در ارتباط با پرونده های دوره استعمار (۱۸۳۰/۱۹۶۲) مأمور کرده است.
شیخی در مصاحبه یادشده گفت: «پس آنکه فرانسوی ها در الجزایر کشتار به راه انداختند، استخوان بسیاری از [مردم] الجزایر را که [خود] آنها را کشتند، برای استفاده در صابون سازی و تصیفه شکر به "مارسی" بردند».
عبدالمجید شیخی در ادامه گفت که استعمار، «الجزایر را به میدان واقعی آزمایش اقدامات وحشیانه تبدیل کرد؛ آزمایش هایی بعدها در مستعمره های دیگر به آن را به کار برد بویژه در آفریقا؛ آفریقایی که از تجارت برده رنج می برد. در تجارت برده، شخصیت های برجسته ای از جامعه فرانسه دست داشتند که تمام این ها روش هایی ثبت شده در تاریخ است».
شیخی همچنین گفت که طرف فرانسوی «مانع می شود که الجزایر آرشیو (اسناد، تصاویر و...) دوره استعمار را بازگرداند».
مشاور رئیس جمهور الجزایر ادامه داد، فرانسه می ترسد که با رونمایی از آن آرشیو «وجهه و چهره ای که این کشور تلاش دارد آن را تبلیغ کند به عنوان یک کشور متمدن مبتنی بر دموکراسی و احترام به حقوق بشر، تخریب شود».
طبق گزارش آناتولی، فرانسه و الجزایر چهار سال است که در ارتباط با چهار پرونده تاریخی که تاکنون به نتیجه ای نرسیده، در حال مذاکره هستند که یکی از آنها مربوط به آرشیو الجزایر است؛ آرشیوی که مقامات فرانسوی نمی پذیرند آن را ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار