درخواست «ناتو» برای آزادی نفتکشِ انگلیسی

برترینها یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۶
سخنگوی سازمان ناتو با متهم کردن ایران به فعالیت های ثبات زدا و توقیف دو نفتکش در خلیج فارس، خواستار آزادی هرچه سریعتر این کشتی ها و خدمه آنها شد.

خبرگزاری فارس: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در واکنش به توقیف نفتکش خاطی انگلیسی در خلیج فارس توسط ایران، مدعی شد اعضای این سازمان نگران «فعالیت های ثبات زدای ایران» هستند.
«اوآنا لونگسکو» سخنگوی ناتو بامداد یکشنبه با صدور بیانیه ای ضمن دروغ پراکنی مبنی بر توقیف دو کشتی توسط ایران، گفت: «ما توقیف دو کشتی تجاری در تنگه هرمز را محکوم می کنیم. این چالشی واقعی برای آزادی ناوبری بین المللی است».
این در حالی است که نه تنها ایران تاکید کرده فقط یک نفتکش انگلیسی تحت نام «اِستنا بالک ایمپرو» را آنهم به دلیل برخورد با قایق صیادی، نقض قوانین کشتی رانی، خاموش کردن تجهیزات شناسایی و توجه نکردن به هشدارها توقیف کرده بلکه رسانه های جهانی نیز با انتشار تصاویر راداری تایید کردند که کشتی دوم (مورد نظر ناتو) به مسیر خود به سمت عربستان سعودی ادامه داده است.
به نوشته وبگاه ناتو، این سازمان بدون اشاره به شروع تنش ها بین تهران و لندن از زمان اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل طارق، از ایران خواست که هرچه سریعتر این کشتی ها و خدمه های آنها را آزاد کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «انگلیس ثابت کرده که اولویتش حل این مسئله از طریق گفت وگو و دیپلماسی است. ناتو از تمام اقدامات دیپلماتیک برای حل این مشکل استقبال می کند. تمام متحدان از فعالیت های ثبات زدای ایران نگران هستند».
روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه جمعه در اطلاعیه ای اعلام کرد: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر ) این نفتکش انگلیسی را هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و ...

سرخط اخبار