مدیرکل استانداردکهگیلویه وبویراحمد گفت: پیش از استفاده از وسایل گازسوز دارای نشان استاندارد، از سالم بودن تجهیزات ایمنی در بخاری های گازی اطمینان یابید.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، مدیرکل اداره استاندارد این استان با تاکید بر لزوم رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز گفت: براساس گزارش های واصله، استفاده نامناسب از وسایل گازسوز به ویژه بخاری های گازی خطرات جبران ناپذیری برای شهروندان به وجود آورده است.
بهمن رحمتی افزود: نصب نامناسب بخاری های گازسوز و استفاده از مسیر های طولانی افقی دودکش و استفاده از رابط لوله بخاریِ اضافی و کنترل نکردن مسیر خروج گاز های منواکسید کربن و در برخی موارد معیوب بودن وسایل گازسوز باعث خطرات جبران ناپذیری می شود.
وی ادامه داد: شهروندان قبل از استفاده از وسایل گازسوز دارای نشان استاندارد، از سالم بودن تجهیزات ایمنی در بخاری های گازی از جمله ترموکوپل، سنسور حرارتی حساس به اکسیژن ods و گاونر (وسیله تنظیم فشارگاز) اطمینان یابند و در صورت وجود مشکل به تعمیرکار مجاز مراجعه کنند.
آقای جنتی بر استفاده نکردن از بخاری های بدون دود کش در اتاق های خواب، حمام ، زیرزمین و فضا های بسته تاکید کرد و افزود: استفاده از این بخاری ها به شرطی که دارای نشان استاندارد و آدرس دقیق سازنده باشند صرفا در فضا هایی که راهی به فضای آزاد دارند مانند سالن های بزرگ و یا مغازه هایی که معمولا درب آن ها باز باشد، مجاز است.
وی بیان کرد: به هیچ عنوان نباید وسیله گازسوز به ویژه بخاری را حتی برای چند لحظه بدون دودکش روشن کرد و در صورت رعایت شرایط استاندارد، شعله بخاری بایستی به رنگ آبی بسوزد و برای اطمینان از باز بودن مسیر دودکش می توان با لمس مسیر دودکش و احساس گرم بودن آن از باز بودن مسیر یقین حاصل کرد و در غیر این صورت باید فورا بخاری را ...

سرخط اخبار