چرا پل دوساله «کاکارضا» تخریب شد؟

اعتماد آنلاین یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴

اعتمادآنلاین|  خیرالله خادمی از دستگیری پیمانکار و مشاور اجرای پل «کاکارضا» خبر داد و گفت: پل کاکارضا در حالی دچار نشست شده که از عمر آن دو سال می گذرد و پل بالادست آن که قدمت 20 ساله دارد سالم مانده است و آسیبی به آن وارد نشده است. 
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، استفاده از مصالح سنگی را از مهمترین اشتباه های مشاور در طراحی و ساخت این پل ذکر کرد و گفت: از معایب پل های سنگی این است که وزن پل را بالا می برد و با شسته شدن پاشنه، پل به سرعت نشست پیدا می کند. 
وی با بیان اینکه تیم فنی برای بررسی عوامل ریزش و نشست این پل به منطقه اعزام شد، گفت: دو عامل سنگینی پل و آب شستگی زیرپایه ها منجر به ریزش پل کاکارضا شدند و پل بالادست آن هم به دلیل اینکه از بتن ساخته شده بود دچار تخریب و نشست نشد. 
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در گزارش اولیه که برای بنده ارسال شد،آمده است که مشاور جا نمایی درستی برای احداث این پل نداشته است. پایه پل باید زیر آب شستگی قرار می گرفت. 
خادمی گفت: به لحاظ فنی در رودخانه ها سطح آب شستگی وجود دارد که تشخیص سطح آب شستگی، تخصص ویژه ای می خواهد، گویا سطح آب شستگی در رودخانه به درستی تشخیص داده نشده و پایه پل کاکارضا روی آبرفت قرار گرفته است. 
وی افزود: البته این پل حین سیل تخریب نشده است و دو روز بعد از سیل پایه میانی پل نشست کرده و منجر به ریزش و تخریب پل شده است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به توضیحات مشاور و شرکت پیمانکاری که مسئول ساخت این پل بوده اند، گفت: ادعای مشاور این است که طراحی پل صحیح بوده و در چند روز اخیر ماشین آلات سنگین از روی پل عبور داده شده ...