گران ترین داروی جهان مجوز فروش گرفت؟

مشرق نیوز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۳۲
گران ترین داروی جهان که تولید شرکت نوارتیس سوئیس است، با قیمت هر دوز 2.125 میلیون دلار مجوز فروش گرفت.

به گزارش مشر، به نقل از رویترز، یک داروی جدید برای درمان مشکل نقص عضلات در کودکان که کشنده نیز است، مجوز عرضه گرفته اما قیمت این دارو بسیار گران است و هر دوز آن برای یک دوره استفاده ۲.۱۲۵ میلیون دلار تعیین شده است.
FDA، سازمان غذا و داروی آمریکا، به شرکت نوارتیس سوئیس مجوز پخش این دارو را داده است.
این دارو به نام "زولجنسما" برای درمان بیماری "آتروفی عضلانی نخاعی کودکان" مورد استفاده قرار می گیرد که این بیماری یکی از اصلی ترین دلایل ژنتیک مرگ و میر در کودکان محسوب می شود.
شرکت نوارتیس اعلام کرده است: این قیمت کاملاً درست است.
کرولاین هیومر، کارشناس امور بهداشت و درمان رویترز می گوید: شرکت نوارتیس اعلام کرده است که قیمت ۲.۱۲۵ دلاری برای این دارو مناسب است چرا که هم اکنون داروهای موجود در بازار با قیمت ۵۰۰ هزار دلار در سال عرضه می شوند و البته به ادعای شرکت نوارتیس این دارو تأثیرات معجزه آسایی بر بیماران داشته و کودکانی که پیش بینی می شد نتوانند راه بروند و یا حتی غذا بخورند و سر خود را بالا بیاورند پس از مصرف این دارو توانسته اند بدون کمک دیگران غذا بخورند و حتی بدوند و با توجه به شدت مریضی دستیابی به این نتایج خارق العاده بوده است.
البته بسیاری از سیاست مداران و مؤسسات حمایت از حقوق بیماران درباره قیمت بالای این دارو به شدت انتقاد کردند.
نوارتیس اعلام کرده که هم اکنون بیماران آماده اند که برای درمان کودکان خود چنین پولی را بپردازند.
پیش تر نیز مؤسسه ICER آمریکا گفته بود که قیمت این دارو بسیاری گران است، اما روز جمعه این مؤسسه نظر خود را تغییر داد و اعلام کرد با توجه به اطلاعات شرکت نوارتیس نسبت به نتایج درمانی این ...

سرخط اخبار