تهران - ایرنا - یائسگی از حدود ۴۵ تا ۵۵ سالگی در زنان آغاز می شود و افسردگی مهمترین علایم آن است.

مینا گودرزی متخصص زنان روز یکشنبه به مناسبت فرارسیدن ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه) روز جهانی یائسگی در گفت وگو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که از سن ۴۵ سالگی به بعد تخمدان ها به میزان کمتری هورمون های زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده و سبب بروز علائم یائسگی می شوند.
وی اظهار داشت: گر گرفتگی که حدود ۷۵ درصد زنان تجربه می کنند، تپش قلب، تعریق، اضطراب و بی خوابی از علایم شروع دوران یائسگی است و بعد از این دوران خطر ابتلا به مشکلاتی از جمله پوکی استخوان، بیماری های قلبی و عروقی، بی اختیاری ادرار، کم شدن ترشحات زنانه و افسردگی افزایش می یابد.
این پزشک ادامه داد: ابتلا به پوکی استخوان یک علت عمده ناتوانی در زنان مسن است و یک پنجم زنانی که دچار شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می شوند به دلیل عوارض ناشی از این شکستگی ها از بین می روند و از دوران یائسگی این بیماری شیوع فراوانی می یابد و لازم است زنان در سنین جوانی ورزش را فراموش نکنند و حتما فعالیت های هوازی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری داشته باشند.
گودرزی تصریح کرد: با توجه به اینکه گر گرفتگی از عوارض مهم یائسگی است، زنان باید از نوشیدن قهوه و چای و ادویه های تند پرهیز کرده و ورزش کنند زیرا نرمش و حرکات بدنی باعث می شوند که مواد غذایی اضافی به شکل چربی در بدن ذخیره نشوند و به ماهیچه ها منتقل شوند.
به گفته این استاد دانشگاه، برای سوخت چربی اضافی در بدن ورزش هایی مانند پیاده روی طولانی، شنا و دوچرخه سواری که بطور منظم انجام شود و ورزش های سنگین تر برای افزایش قدرت ماهیچه ها مناسب بوده و برای زنان در دوران یائسگی ضروری هستند.
وی به زنان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار