تهران - ایرنا - تلویزیون فرانسوی "فرانس ۲۴" روز یکشنبه از قاهره گزارش داد که دوتن از نمایندگان پارلمان مصر در واکنش به تهدید تحریم آمریکا علیه این کشور برای خرید جنگنده روسی "سوخوی-۳۵"، گفتند که واشنگتن در امور داخلی کشورشان دخالت نکند.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه دیروز "مایک پمپئو" و "مارک اسپر" وزیران خارجه و دفاع آمریکا با نوشتن نامه ای به وزیر دفاع مصر، از وی خواستند از تصمیم جدید قاهره برای خرید جنگنده های "سوخو-۳۵" روسیه پرهیز کند، در غیر این صورت مصر مشمول تحریم های سیاسی و اقتصادی واشنگتن خواهد شد، از واشنگتن خواستند در امور داخلی مصر دخالت نکند.
این گزارش از این نمایندگان به نام های "تامر الشهابی" عضو کمیسیون دفاع و امنیت ملی پارلمان مصر و "مصطفی بکری" نماینده دیگر این پارلمان نام برد و نوشت که آنها گفتند که "نه آمریکا و نه غیر آمریکا، هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی مصر و تحمیل شروط خود به دولت این کشور را ندارد".
بکری در صفحه توئیتر خود نوشت: مصر هیچ گونه تهدید یا توصیه ای را نمی پذیرد و اجازه دخالت در تصمیماتش را به کسی نمی دهد. مصر و آمریکا روابط راهبردی و متمایزی دارند و بدون شک آمریکا شریک راهبردی قاهره است و در مقابل، مصر نیز تصمیمات راهبردی خود را در سطح جهان دارد و روابطش با روسیه ویژه است و سعی می کند آن را توسعه دهد".
وی در این پیام با اعلام اینکه تاکنون رفتار آمریکا در منطقه چه در زمینه فلسطین و یا بلندی های جولان در سوریه و یا دیگر مسائل سرنوشت ساز در خاورمیانه به طور کامل در جهت خواسته های رژیم صهیونیستی و بدون توجه به منافع دیگر کشورها بوده است، از آمریکا خواست تا عاقلانه عمل کرده و سیاست ها و رفتارهای با استاندارهای دوگانه دست بردارد.
این موضعگیری ضد آمریکایی نمایندگان مصری بعد از سخنان وزیران آمریکایی بود؛ چون آنها اصرار مصر برای خرید این جنگنده ها از روسیه را به ضرر توافقنامه های همکاری دفاعی دوجانبه توصیف کرده و نوشته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار