حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان خود در سوم فروردین 99 با تاکید بر اهمیت فضای مجازی، این فضا را به عنوان مهم ترین اسباب قوی شدن ملت ایران در شرایط حساس کنونی ذکر کردند.
یکی از دستاوردهای عصر مدرن، توسعه ابزارهای ارتباطی به ویژه شبکه های اجتماعی در بستر اینترنت است. طبق آمارهای رسمی حدود ۸۹ درصد از جمعیت ایران، کاربر اینترنت هستند که نسبت به سال های پیش رشد بالایی داشته است.
همچنین ۵۹ درصد از ارتباطات موبایل در ایران تحت پوشش 3 G و 4 G قرار دارد . از طرفی، حدود 57 درصد کاربران ایرانی از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، واتس اپ و اینستاگرام استفاده می کنند.
از نگاه رهبر انقلاب «فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید. یعنی هم منافع دارد و هم مضرات. به تعبیر ایشان امروز فضاى مجازى یک صحراى بى پایانى است که از همه طرفش می شود حرکت کرد»(1)
پس مهم آن است که از این ظرفیت شگرف در جهت اهداف کلان انقلاب و نظام بهره برداری نموده و در عین حال مانع خطرات و مضرات آن شویم. کاری که در سطح سیاست گذاری بر عهده نهادهایی مانند شورای عالی فضای مجازی و در عرصه عملی متوجه «افسران جنگ نرم» است.
حرکت و اقدام صحیح در فضای مجازی مستلزم بایدها و نبایدهایی است که در این نوشتار با تکیه بر رویکرد رهبر انقلاب به طور مختصر به آن می پردازیم.
ملزومات و آفات کار در فضای مجازی نیازمند شروط و ملزوماتی است که بدون آن نمی توان کار مهم و تاثیرگذار انجام داد. همچنین این کار دارای آفات و مشکلاتی است که باید از آن پرهیز کرد، وگرنه نتیجه لازم به دست نخواهد آمد.
از نگاه رهبر انقلاب «هر کس به اندازه وسع و توان و هنر خود باید در این میدان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار