معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از ۲۲ آذر ماه صدور چک در وجه حامل ممنوع است، گفت: از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از 22 آذر ماه صدور چک در وجه حامل ممنوع است، گفت: از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.
به گزارش فارس، آمنه نادعلی زاده، در برنامه صبح به خیر ایران درباره اصلاحیه قانون جدید چک، اظهارداشت: این قانون یک اصلاحیه روی قانون قبلی است و رویکرد این قانون به اقدامات پیشینی است در حالی که قانون قبلی اقدامات پسینی را مدنظر قرار داده بود.
وی افزود: در قانون صدور چک وقتی چک برگشت خورد روال های حل اتلاف دیده شد بود اما در این اصلاحیه از زمان تخصیص چک تا صدور چک توسط مشتری، تمهیداتی اندیشیده شده که بتواند تعدد صدور چک بلامحل را کاهش داد. این قانون همچنین اهداف مبارزه با پولشویی را پیگیری می کند و تمهید جدید دیگری که در این قانون اندیشیده شده بسترسازی برای صدور چک الکترونیکی است.
معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: ضوابطی برای دارندگان چک های برگشتی وضع شده اعم از اینکه این افراد نمی توانند دست چک دریافت کنند، به راحتی افتتاح حساب کنند و تسهیلات و ضمانت نامه دریافت کنند.
* صادرکنندگان چک ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه صیاد می شوند
وی ادامه داد: در ماده 21 مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره می کند و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می کند. به عنوان مثال من به عنوان صادرکننده چک برگی را برای شما صادر می کنم و بعد از آن ملزم هستم همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار