تاریخچه تپه حسنلو نقده به بیش از 7 هزار سال قبل از میلاد میرسد.
تپه حسنلو نقده کجاست؟
آذربایجان غربی یکی از زیباترین استان های ایران است که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است و یکی از این جاذبه ها تپه حسنلو نقده می باشد. این تپه بیش از چندین هزار سال قدمت داشته و یادگاری از تاریخ بلند و بالای آذربایجان غربی است. برای رفتن به تپه حسنلو نقده باید به شهر نقده بروید، این شهر در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد و میراث ارزشمندی از بزرگترین شخصیت های تاریخ در آن به جای مانده است.
عکس تپه حسنلو نقده
شهر نقده در 95 کیلومتری جنوب شرقی ارومیه قرار دارد و تپه حسنلو در نقده هم در همین شهر تاریخی قرار گرفته است. تپه باستانی حسنلو نقده شبیه به یک دایره با قطری حدود 250 تا 280 متر می باشد. این تپه در میان دو روستای حسنلو و امین لو قرار گرفته است و در اطرافش هم تپه های متعدد دیگری نیز وجود دارد.
بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی تاریخ های به جای مانده در گذشته قومی به نام قوم مانائی بر روی این تپه زندگی می کردند. بر اساس گفته های باستان شناسی بیش از 10 دوره مختلف، افرادی بر روی این تپه سکونت داشته اند که در ادامه نام شان را خواهیم آورد.
سکونت در تپه حسنلو شهرستان نقده ۱۰ دوره مختلف زمانی دارد که در میان آن ها دوره دهم از همه قدیمی تر است که در حدود ۶ هزار سال قبل از میلاد شروع شده است. از دوره های دهم، نهم و هشتم اطلاعات زیادی در دست نیست حال آنکه درباره ی دوره های هفتم تا اول اطلاعات بیشتری در دست است چون بر روی این تپه آثار بیشتری از این دوره ها پیدا شده است. مثلا ظروف خاکستری سفالی کشف شده در این محل متعلق به دوره پنجم سکونت ...

سرخط اخبار