وحدت شیعه و سنی چگونه به غائله گنبد پایان داد؟ / واکاوی جنایات ستاد خلق ترکمن در «روزهای ابدی»

لوگوی فارس نیوز فارس نیوز . جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۱۳:۱۱
سریال «روزهای ابدی» به کارگردانی جواد شمقدری این شبها به ماجرای غائله گنبد رسیده و تصویرگر وحدت شیعه و سنی در مقابل کشتار مردم توسط نیروهای ضد انقلاب است.

خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: سریال «روزهای ابدی» به کارگردانی جواد شمقدری که از شبکه یک سیما پخش می شود، با روایت روزهای پر التهاب اوایل انقلاب سعی در بازنمایی واقعیت رخ داده در آن روزهای پر تنش را دارد. در قسمت های آتی در این مجموعه به غائله گنبد کاووس اشاره خواهد شد.
با توجه به فعالیت ضد انقلاب بلافاصله بعد از وقوع انقلاب اسلامی، یکی از جنایت ها در گنبد رقم خورد. نیروهای ضد انقلاب از شهرهای مختلف به ترکمن رفته و ستاد خلق ترکمن را در شهر گنبد تشکیل دادند اما نیروهای مذهبی شهر گنبد که عمدتاً ارگان هایی چون کمیته را تشکیل می دادند، عکس العمل نشان دادند و به مخالفت با آن ها پرداختند. اما اولین تنش های چریک های فدایی خلق، درگیری مسلحانه ای علیه نیروهای کمیته بر سر تغییر نام بندر شاه راه بود و طی آن، افراد وابسته به چریک های فدایی به خانه، مغازه و اتومبیل مردم حمله کردند و آن ها را به آتش کشیدند.
غائله گنبد همچنان تا فرودین ۵۸ ادامه داشت و توسط مستشاران آمریکایی حاضر در کشور و همچنین چریک های فدایی خلق راهبری می شد و تمام ضد انقلاب به صورت منسجم خود را به گنبد رساندند. از جمله افراد موثر در گروهک چریک های فدایی خلق اشرف دهقانی بود که خود را به گنبد رساند و فعالیت چریک ها و ضد انقلاب را زیر نظر داشت و راهبری می کرد.اما در این میان، مردم گنبد در مقابل نیروهای ضد انقلاب که اکثر آن ها چریک های فدایی خلق بودند مقاومت کردند.
با اوج گیری آشوب گری ها، مردم ترکمن اعم از شیعه و سنی در مقابل چریک های فدایی خلق موضع گرفتند. مردم با کمک نیروهای انتظامی شروع به پاکسازی شهر کردند. مردم نقش پررنگی در مهار غائله گنبد داشتند و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار