تحلیلگر سرشناس عرب و سردبیر روزنامه رأی الیوم مرحله خطرناک لبنان را بعد از بازگشت این کشور به نقطه صفر سیاسی و احتمال زیاد شکست ابتکار فرانسه مورد بررسی قرار داد.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ٬ «عبدالباری عطوان» تحلیلگر سرشناس عرب و سردبیر روزنامه رأی الیوم در گزارشی به وضعیت لبنان پس از استعفای «مصطفی ادیب» از مأموریت تشکیل کابینه در این کشور پرداخته نوشت که کناره گیری ادیب از مأموریت تشکیل دولت در لبنان تأکید بر چند نکته اساسی دارد:
اول اینکه توافق طائف در لبنان مؤثرتر و قدرتمندتر از ابتکار فرانسه است که قرار بود بر اساس آن دولت جدید تشکیل شود.
«امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه ثابت کرد که تا چه اندازه ساده لوحانه عمل کرده و از ماهیت صحنه سیاسی لبنان و واقعیت بحران های آن بی اطلاع است.
هیچ راه حلی برای از بین بردن فسادی که با گوشت و خون برخی از سیاستمداران لبنانی آمیخته شده است وجود ندارد جز اینکه ریشه های آن نابود شود.
بروز یک وضعیت جنگی میان آمریکا و لبنان و تأثیر آن بر منطقه.
ماکرون به لبنان همچون مستعمره فرانسه نگاه کرده از ادیب می خواست دولتی مطابق میل پاریس در لبنان روی کار بیاورد٬ به شکلی که گویا لبنان امارت «مونت کارلو» است و نه بخشی از منطقه ملتهبی به نام خاورمیانه؛ بنابراین شکست برنامه های فرانسه در لبنان حتمی است.
فرانسه قصد دارد حداقل سطح ثبات را در لبنان برای تثبیت نفوذ خود حفظ کند، اما آمریکا به عکس آن از خلال هرگونه توطئه چینی و تشدید درگیری های فرقه ای و افزایش مشکلات معیشتی و اقتصادی ملت لبنان و رساندن آنها به مرحله گرسنگی تلاش می کند لبنانی ها را تسلیم و سپس حزب الله را خلع سلاح کند.
با اجرای سیاست ها و استراتژی آمریکا در لبنان٬ صلح و ثبات در این کشور امری محال است و نتیجه ای که حاصل می شود جنگ و کشتار داخلی یا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار