تحلیلی بر حضور مقتدی صدر در بیت رهبر معظم انقلاب

ایسنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۸
«انتشار تصویری از حضور مقتدی صدر در مراسم عزاداری شام غریبان سرور و سالار شهیدان در حسینیه امام خمینی (ره) و نشستن او در کنار سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران یک بار دیگر توجه ها را به روند تقویت نفوذ ایران در میان جریان های سیاسی منطقه جلب کرد. حضور رهبر جریان صدر عراق در ایران روز شنبه با حضور او در مراسم عزاداری محرم در شهر مقدس قم مشخص شد.»

به گزارش ایسنا، فرید مدرسی با این مقدمه در روزنامه ایران نوشت: «حضور مقتدی صدر (سیاستمداری رهبرگونه برای برخی شیعیان عراق که او را «سید القائد» صدا می زنند) در مراسم شام غریبان بیت رهبر معظم انقلاب، سیاستمداران عراقی را شوکه کرد؛ البته عادت دارند به رفتارهای شوک آور او اما انتظار نداشتند طرفِ ایرانی مقدمات حضور را فراهم کند. اما رسانه هایِ رسمیِ ایرانی به این حضور همچون دیگر اخبار دیدارهای رهبران منطقه با حضرت آیت الله خامنه ای نگریستند و این دیدار را همچون دیدار رهبران یمنی، حماس، حزب الله لبنان و بشار اسد دانستند که قیاسی مع الفارق است و نشانی از عدم آشنایی با این اتفاق بزرگ و متفاوت دارد؛ تفاوت و اهمیت آن به معنای افضل بودن آن نسبت به سایر دیدارها نیست، بلکه چگونگی امکان پذیری آن همچون سایر دیدارها نیست و آنچنان طبیعی نبود. این حضور می تواند نقطه عطفی باشد که کانون تغییر استراتژی ایران در عراق شود و موجب دگرگونی تحولات سیاسی عراق گردد؛ البته می تواند، نه اینکه قطعاً رخ می دهد. رخ دادن آن به انگیزه و اقدامات آتی مقتدی صدر، ایران، دولت کنونی عراق، سیاستمداران عراقی نزدیک به ایران، افکار نخبگان و جامعه عراق و از آن مهم تر، اجرایی شدن اصول مصرح مرجعیت اعلای نجف بستگی دارد.
اما صرف همین حضور در بیت رهبری تأثیراتی دارد که کنش های آتی مقتدی صدر می تواند بر عمق و استحکام آن بیفزاید و پس از آن تصمیمات کارگزاران ایرانی، می تواند آن را استمرار بخشد. البته کنش های آتی مقتدی و ایران، بدون توجه به اصولِ مانیفست گونه نجف و افکار عمومی جامعه عراق نمی تواند پایدار باشد؛ اکنون هم برخی جریان های سیاسی عراق هم تمایل به این استمرار روابط ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار