چنانچه قیمت ها در بازار املاک به ثبات برسد و همین شرایط تداوم داشته باشد، انتظار رشد زیادی در سودآوری شرکت های ساختمانی نمی رود.

به گزارش بورس نیوز ، در ۲.۵ ماه گذشته قیمت تقریبا تمام سهم های بازار را در بر گرفته و سهم شرکت های ساختمانی هم از گزند ریزش های بورس تهران در امان نمانده است.
"ثشرق" هم در این مدت افت قابل توجهی داشته است؛ این در حالی است که این شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به پایان شهریور ماه ۹۹ بیش از ۱۲۴ میلیارد تومان داشته و به نظر می رسد سال مالی این شرکت با تحقق سودی بیش از آنچه در بودجه پیش بینی شده بود، به پایان رسیده است.
از نقاط قوت این شرکت می توان به اراضی نگهداری شده برای ساخت املاک از جمله زمین بلوار نماز مشهد به مساحت ۴۳۳۵ متر اشاره کرد.
مصطفی دانایی مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در گفت وگو با بورس نیوز در خصوص دلایل ریزش سهم بیان کرد: بازار سرمایه در ماه های قبل، رشد زیادی داشت و قیمت اکثر سهم های بازار بیش از حد منطقی رشد کرده بود.
وی ادامه داد: به طوری که بازدهی سهم های بازار سرمایه بیش از بازدهی بازار های موازی بود. از این رو اصلاح قیمت ها اتفاق غیر منتظره ای نبود.
این فعال بازارسرمایه تاکید کرد: به هر حال در شرایطی که رشد اقتصادی کشور منفی است، بازدهی چند ۱۰۰ درصدی بازار سرمایه منطقی نبود. از آنجا که دارایی های شرکت های ساختمانی، نسبت به سایر صنایع شفاف تر بوده و معمولا این شرکت ها، املاکی در تملک دارند که بهای تمام شده آن چندان قدیمی نیست و اختلاف زیادی با ارزش روز ندارد، بنابراین افت سهم ها هم محسوس تر بوده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار جهش دوباره قیمت سهم ها نمی رود؛ مگر آنکه در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جو روانی، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد و سهم ها رشد کند.
دانایی افزود: چنانچه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار