تهران- ایرنا- کشورهای عضو اتحادیه اروپا که این روزها با مشکلات مختلفی از جمله سیاست های ناهمگون در درون اتحادیه بویژه پس از طرح مساله برگزیت و پیامدهای آن دست وپنجه نرم می کنند، تلاش های خود را برای ادغام بازارهای بورس خود با هدف رقابت با غول های بزرگ بازار سرمایه در جهان شتاب بخشیده اند.

با افزایش گرایش ها به معاملات فرا مرزی در اروپا، تلاش هایی برای ادغام بورس ها برای آسان سازی انجام معاملات در کشورهای مختلف این قاره آغاز شده است؛ طبق مطالعات انجام شده، این ادغام سبب کاهش هزینه ها و پیچیدگی معاملات بین المللی خواهد شد.
پیشتر، اقتصاد عمده کشورهای اروپایی مبتنی بر نظام مالی بانک محور بود اما در اروپای امروز، «انتشار سهام» یکی از روش های اصلی تامین مالی به شمار می رود.
در این چارچوب و با توجه به احتمال بالا گرفتن مشکلات اقتصادی در قاره سبز، اروپایی ها تلاش می کنند با ادغام بورس های خود، علاوه بر تامین مالی، بتوانند تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی این اتحادیه پس از خروج بریتانیا بکاهند. اما با وجود همجواری و تشابه های قانونی، مالی و حقوقی برخی کشورهای اروپایی، همچنان موانعی بر سر تشکیل بورس های ادغامی و بهره مندی از مزیت های آن وجود دارد.
روزنامه اقتصادی "لزکو" فرانسه امروز(سه شنبه) در گزارشی نوشت: از سه سال گذشته برنامه هایی برای ادغام یا خرید اپراتورهای بورس اوراق بهادار اروپا با موفقیت یا بدون موفقیت چند برابر شده اما هیچیک از آنها به قاره اروپا اجازه ندادند خود را برای خلق قهرمانانی که توانایی رقابت با غول های آمریکایی را داشته باشند، مجهز کند.
این نشریه در ادامه نوشت: مانورهای عظیم در چشم انداز بازار سهام اروپا از سر گرفته می شود. نبرد، پیرامون اپراتور بورس اوراق بهادار اسپانیا (BME)، یکی از آخرین بازیگران اصلیِ همچنان مستقل در اروپا، گواه دیگری است که نشان می دهد رقابت برای ادغام در قاره اروپا ادامه دارد و حتی شتاب می گیرد. ۶ ماه نگذشته که بازار «یورونکست» پس از یک دوئل سخت با بازار «نزدک»، کنترل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار