یکی از از قربانیان حمله شیمیایی صدام به سردشت در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار محاکمه عاملان اصلی این جنایت هولناک و دیگر جنایت های مشابه شد.

به گزارش ایسنا به نقل از انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، فریده شافعی، از قربانیان حمله شیمیایی صدام به سردشت در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار محاکمه عاملان اصلی این جنایت هولناک و دیگر جنایتهای مشابه شد.
متن این نامه با عنوان "سوختگان در تمدن غرب" به شرح ذیل می باشد:
­ سوختگان در تمدن غرب
جناب آقای آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، من فریده شافعی معلمی هستم که در سال 1366، در اوج جوانی در جنایت حمله شیمیایی صدام علیه مردم شهر سردشت به همراه عده زیادی از مردم این شهر و سه دخترم مجروح شدیم.
در هفتم تیر 1366 همراه کودکانم به خانه خواهرم رفتم. شبنم ۷ ساله، شهلا ۳ ساله و ناهید ۲ ساله بودند. چند دقیقه ای نگذشته بود که ناگهان صدای غرش هواپیما باعث وحشت ما شد . در آن روز همه مردم ترسیدند و کودکان گریه می کردند اما پیش از آن که کسی بتواند کاری کند، هواپیماها بمب های خود را بر سرمان فرو ریختند. همگی به زیرزمین رفتیم.
در زیرزمین مقدار زیادی گاز جمع شده بود. بعد از استنشاق گاز خردل، کم کم من و دخترانم شروع به سرفه کردیم، چشم ها و پوست مان شروع به سوزش کرد و دیدمان تار شد. در آن لحظات تلخ، به دنبال راهی برای کمک یا نجات آن ها بودم. با کمی آب، صورت آن ها را شستم ولی دیگر دیر شده بود و گاز خردل تاثیر خود را گذاشته بود، هرچند همین کار یعنی آب زدن به چشم هایشان معجزه کرد و مانع نابینا شدن شان شد.
من هر سال، از چند روز قبل از ۷ تیر تا چند روز بعدش، اشک هایم سرازیر می شود. من یک مادر ۲۷ ساله بودم با ۳ دختر. هر بار که خاطرات آن روز یادم می آید، ۱۰۰ سال پیر می شوم. اصلا مگر می شود خاطرات آن روز یادم برود؟ از آن وقت تا امروز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار