فلسطین تصمیم مولداوی برای انتقال سفارت خود به قدس را محکوم کرد

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۵
تهران - ایرنا- وزارت خارجه فلسطین با صدور بیانیه ای تصمیم مولداوی برای انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به قدس اشغالی را محکوم و اعلام کرد که این تصمیم به مثابه نقض آشکار قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل است.

به گزارش روزنامه القدس العربی، این بیانیه افزود: تصمیم «پاول فیلیپ» که چند روز قبل از پایان نخست وزیری وی برای انتقال سفارتخانه این کشور به قدس گرفته شد با هدف جلب حمایت آمریکا ورژیم اسرائیل در مقابل دیگر احزاب مولداوی بود.
دادگاه قانون اساسی مولداوی روز یکشنبه «ایگور دودون»، رئیس جمهوری مولداوی را پس از مخالفت با درخواست انحلال پارلمان به طور موقت از سمتش برکنار و پاول فیلیپ، نخست وزیر و یکی از رقبای سیاسی دودون را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور منصوب کرد.
وزارت خارجه فلسطین همچنین در بیانیه خود با انتقاد از پاول فیلیپ نوشت: دولت مولداوی که به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا است به جای آنکه پایبندی به مواضع این اتحادیه در خصوص فلسطین را در دستور کار قرار دهد به طور کامل از این مسیر خارج شده و مولداوی را در صف کشورهای ناقض قوانین بین المللی قرار داده است.
وزارت خارجه فلسطین تاکید کرد که از طریق انجام هماهنگی های لازم با دولت جدید مولداوی، جلوی اجرایی شدن این تصمیم غیرقانونی را خواهد گرفت.
اعلام تصمیم برخی از کشورها برای انتقال سفارتخانه های خود به قدس اشغالی پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، برای تحقق یکی از شعارهای کارزار انتخاباتی خود و نشان دادن سرسپردگی به صهیونیست ها، در قالب یک حرکت نمادین در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۱۴ مه ۲۰۱۸) سفارتخانه آمریکا را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.
استرالیا و برزیل از کشورهایی بودند که اعلام کردند سفارتخانه های خود را به قدس منتقل خواهند کرد اما در مقابل بسیاری از کشورها از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن با استناد به قطعنامه های سازمان ملل اعلام کردند که ...

سرخط اخبار