پربارش ترین سال ۵۰ سال گذشته را طی می کنیم

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۳
بارندگی های ۲۹۰ میلیمتری سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تا ۲۰ فروردین ) موجب شده است تا میزان نزولات جوی امسال در کنار سال آبی ۷۱-۷۲ به عنوان پربارش ترین سال های آبی نیم قرن اخیر کشور ثبت شود.

آفتاب نیوز :
سال گذشته در چنین روزهایی بود که کشور ما با بارندگی ۱۰۷ میلیمتری خشک ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه می کرد و همین امر موجب کاهش محسوس ذخایر سدها و افزایش شهرهای دارای تنش آبی، کاهش توان تولید نیروگاه های برق آبی و در پی آن تابستانی سخت برای تامین آب و برق پایدار در اقصی نقاط کشور شده بود.
مسائل پیش آمده در تابستان سال ۹۷ همه توان وزارت نیرو را صرف افزایش توان تولید برق کشور و کاهش شهرهای دارای تنش آبی برای تابستان سال جاری کرده بود که به یکباره کشوری که طی ۱۱ سال اخیر گرفتار خشکسالی مستمر شده بود بارندگی های بی سابقه را تجربه کند که نظایر آن را تنها در سال ۷۱ به عنوان پربارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر کشور می توان مشاهده کرد.
بر اساس ارزیابی صورت گرفته بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۸۱ درصد، در مقایسه با میانگین یازده سال اخیر ۷۱ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۶ درصد افزایش داشته است.
سال گذشته در چنین روزی همه حوضه های آبریز اصلی کشور به جز دریاچه ارومیه بارندگی های کمتری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته و متوسط بلندمدت ثبت کرده بودند، اما بارش های مناسب امسال موجب شده است تا همه استان های کشور روند افزایشی نزولات جوی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده و به جز استان سیستان و بلوچستان همه مناطق کشور حتی فراتر از مدت متوسط بلندمدت ۵۰ ساله بارندگی داشته باشد.
طبق این گزارش، تا امروز (شنبه- ۲۴ فروردین ماه)، استان لرستان با یک هزار و ۷۶ میلمتر بارندگی پربارش ترین استان کشور و سیستان و بلوچستان با ۷۱ میلمتر بارندگی کم بارش ترین استان کشور است.
از میان ۶ حوضه آبریز اصلی ...

[ مشاهده متن کامل پربارش ترین سال ۵۰ سال گذشته را طی می کنیم آفتاب نیوز ]