همزمان با نشست وزیران نفت اوپک در وین برای تصمیم گیری درباره گام بعدی سیاست تولید خود، بررسی آمار نشان داد صادرات نفت این گروه به پایین ترین حد خود در چهار ماه اخیر رسیده است.

به گزارش ایسنا، بررسی آمار نفتکش ها توسط بلومبرگ نشان داد عربستان سعودی، عراق، کویت و امارات متحده عربی که به اتفاق یکدیگر حدود ۷۰ درصد از کل تولید اوپک را تشکیل می دهند، در نوامبر ۱۴.۷۹ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات صادر کردند که ۹۷۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با اکتبر کاهش نشان داد و پایین ترین میزان از ژوییه بود.
صادرات نفت عربستان سعودی در نوامبر به سطح پیش از حملات هوایی به تاسیسات نفتی این کشور در سپتامبر بازگشت و بر مبنای ماهانه ۶۸۰ هزار بشکه در روز یا معادل ۹ درصد کاهش داشت و به ۶.۶۳ میلیون بشکه در روز رسید. صادرات از بندر ینبع این کشور در دریای سرخ به میزان ۲۳ درصد کاهش یافت و به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید که نشان می دهد ریاض دیگر تلاش نمی کند از عبور از تنگه هرمز اجتناب کند.
صادرات نفت کویت هم در نوامبر به میزان ۲۲۰ هزار بشکه در روز یا معادل ۱۱ درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح از اکتبر سال ۲۰۱۶ رسید. امارات متحده عربی هم ماه میلادی گذشته نفت و میعانات کمتری صادر کرد و صادرات نفتش ۱۴۵ هزار بشکه در روز یا پنج درصد کاهش داشت.
صادرات نفت عراق از پایانه نفتی بصره برخلاف صادرکنندگان دیگر خلیج فارس در نوامبر ۷۴ هزار بشکه در روز افزایش ماهانه داشت و به ۳.۴۵ میلیون بشکه در روز رسید. با این حال صادرات این کشور بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح سپتامبر ماند زیرا عراق تلاش می کند تولیدش را به هدف تعیین شده تحت توافق اوپک پلاس نزدیک کند. وزیر نفت عراق در یک نشست اوپک اعلام کرده بود که کشورش در این ماه بالاخره به تعهداتش عمل خواهد کرد.
با این حال با توجه به بیش از ۳۶ میلیون بشکه نفتی که در نفتکش های بارگیری شده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار