'گلستان- راه اندازی منطقه آزاد اینچه برون یکی از آرزوی های دیرینه مردم گنبدکاووس است که زمزمه های ایجاد آن از سال ۱۳۹۲ طنین انداز شد.

قدس آنلاین -گروه استان ها: منطقه آزاد اینچِه برون طرحی است که دومرتبه در مجلس نهم مطرح شد و موفق به کسب رأی مثبت مجلس نشد.
این طرح بار نخست در مجلس مطرح شد و می بایست دوسوم آرا را به خود اختصاص می داد که نمایندگان این طرح را مغایر با برنامه پنجم توسعه دانستند لذا رأی نیاورد.
البته یک بار دیگر نیز منطقه آزاد اینچِه برون در مجلس به رأی گذاشته شد و این بار باید نصف بعلاوه یک از آرای مجلس را به خود اختصاص می داد که این بار هم نمایندگان به آن رأی ندادند.
اواخر سال ۹۲ بود که از دل جلسات کارشناسی استان گلستان زمزمه های ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در شرق استان ( اینچه برون ) به گوش رسید، زمزمه هایی که امید می رفت جایگزین طرح ناکام منطقه ویژه اقتصادی یعنی شهرک ۱۰۰۰ هکتاری اترک در منطقه محروم ترکمن صحرا بشود.
درنهایت آذرماه سال ۹۳ بود که ابتدا اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی منطقه آزاد، خبر ایجاد منطقه آزاد تجاری در نقطه صفر مرزی (اینچه برون) را رسانه ای کرد و چند روز بعد حسن روحانی رئیس جمهور در سفر به استان گلستان ، وعده داد و اظهار کرد: با ایجاد منطقه آزاد اینچه برون ، گلستان شاهراه توسعه کشور می شود.
با تصویب مجلس این طرح پس از بررسی مجدد، به شورای نگهبان ارسال شد و این شورا دو ایراد بر آن گرفت و دوباره این طرح را به مجلس ارجاع داد.
فرصت یا تهدید
گلستان- شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است که بسیاری از مردم و مسئولان این منطقه سال هاست در آرزوی راه اندازی منطقه اقتصادی اینچه برون برای کمک به اقتصاد مردم هستند.
علاوه بر تأثیر این منطقه بر روی اقتصاد مردم ...

سرخط اخبار