دو مانع بزرگ بر سر راه آمریکا برای همراه کردن اروپا علیه ایران

تابناک چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۸

با توجه به حوادث کنونی که در مناطق دریایی خلیج فارس و دریای عمان رخداده است، روزنامه لوموند فرانسه در چند روز گذشته به تحلیل این حوادث پرداخته است. این روزنامه در تاریخ 20 ژوئن 2019 (20 خرداد 1398) در مقاله ای تمامی حوادث و تنش های بوجود آمده اخیر در منطقه را در پی خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال 2018 و اجرای طرح «حداکثر فشار» جهت وضع تحریمات سنگین تر علیه ایران دانسته است.
همچنین در این روزنامه ژیل پاری (Gilles Paris) نویسنده و روزنامه نگار نامدار فرانسوی در مقاله ای تحت عنوان « پس از حملات به نفتکش ها در دریایی عمان، گزینه های واشنگتن علیه ایران محدود شده اند»، تنش های اخیر را مورد مطالعه قرار داده است. این روزنامه نگار فرانسوی که دارای چندین اثر را تالیف کرده است که مهمترین اثر او کتاب در سرزمین کانگوروه است و چندین جایزه بین المللی را بخاطر تالیف این کتاب در سال های 2012 تا 2013 میلادی تصاحب کرده است. او در خصوص این حوادث اخیر معتقد است که:
ترامپ پس از خروج از برجام، برای به میز مذاکره کشاندن ایران، درصدد ایجاد تحریمات سنگین علیه تهران بوده است. با توجه به حملاتی که به 4 نفتکش در طی روزهای گذشته رخداده است، آمریکا در تلاش است که اروپایی ها را با ارائه مدارکی (فیلم و عکس) قانع کند که این حملات توسط ایران رخ داده است و در نهایت اروپا را در در تحریمات نفتی دولتش علیه تهران همراه کند.
از نگاه نویسنده این مقاله، دو مانع بزرگ بر سر راه این سیاست آمریکا جهت همراه کردن رهبران ملت های اروپایی علیه ایران وجود دارد:
بی اعتمادی: کشورهای اروپایی مثل آلمان این ادعاهای آمریکا را نپذیرفته اند، چرا که در سال 2003، ...

سرخط اخبار