داستان خطبه های ۲۹ خرداد رهبر معظم انقلاب

فارس نیوز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۴
برخی از خطبه های آیت الله خامنه ای به جهت مقارنت با حوادث تاریخی، حائز اهمیت بیشتری بوده و مستلزم برخورد موشکافانه تری است، از جمله دو خطبه در ۲۹ خرداد.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرهیختگان نوشت: پس از وفات آیت الله طالقانی و کناره گیری آیت الله منتظری از امامت جمعه تهران، در 24دی ماه 1358 امام خمینی، آیت الله خامنه ای را به امامت جمعه تهران برگزیدند. ایشان از آن تاریخ تا امروز حدود 40 سال است که این مسئولیت را برعهده دارند و در طول این مدت بسیاری از نکات مهم و مسائل اصلی کشور را از این تریبون مطرح کرده اند. با این حال برخی از خطبه های ایشان به جهت مقارنت با حوادث تاریخی، حائز اهمیت بیشتری بوده و مستلزم برخورد موشکافانه تری است، از جمله دو خطبه در 29 خرداد؛ یکی در سال 1360 پس از عزل بنی صدر از مقام ریاست جمهوری و دومی در سال 1388 پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری. ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور پس از انقلاب اسلامی بود و از این جهت مسئولیت مهمی برعهده اش بود. او که تا قبل از انتخابش به واسطه برخی فعالیت های انقلابی توانسته بود خود را به عنوان عضوی از حلقه نزدیک به امام خمینی(ره) معرفی کند، پس از رسیدن به مقصود از حفظ ظاهر دست کشید و با تکیه بر محبوبیت پوشالی اش سعی کرد خط انقلاب را عوض کند. بنی صدر حتی در میانه راه با منافقین هم همصدا شد و تلاش کرد با تشکیل یک مثلث اپوزیسیون (خودش، لیبرال ها و منافقین) انقلاب را به نفع خود و علیه خط امام مصادره کند. اما به دلایل تاریخی این امکان برای او محقق نشد و شد آنچه شد.
آیت الله خامنه ای به عنوان یکی از اعضای مرکزی حزب جمهوری اسلامی از ابتدا مخالف مشی سیاسی بنی صدر بود اما مانند سایر اعضا، تا زمانی که کارد به استخوان نرسید مواضع خود را علیه بنی صدر علنی نکرد. خرداد 1360 اما همه چیز برای مردم روشن شد و پرده از چهره بنی صدر افتاد. ...

سرخط اخبار