مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش تولید پیاز خارج از برنامه و عدم رعایت الگوی کشت بویژه در منطقه جنوب استان کرمان عامل اصلی افت قیمت پیاز است اما با این حال هیچگونه دفن محصول در کشور صورت نگرفته است.

- اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی حسین اصغری درباره این ادعا که به دلیل افزایش تولید محصول پیاز برخی مناطق کشور دفن می شود اظهار کرد: دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی، هر ساله در مواقعی که با افزایش تولید محصول و کاهش قیمت به کمتر از نرخ خرید تضمینی محصولی روبرو می شود از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برای خرید ورود پیدا می کند.
وی اظهار داشت: در 10 سال گذشته به خصوص سالهای 89، 90 و 94 با توجه به مازاد تولید، خرید تضمینی انجام شده است.
تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار درباره گوجه، پیاز، مرغ و تخم مرغ/صادرات رب گوجه آزاد شد
مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال در منطقه جنوب استان کرمان برنامه کشت رعایت نشده و به طور تقریبی سطح زیرکشت آن منطقه دو برابر برنامه ابلاغی بوده که در نهایت موجب افت قیمت این محصول شده است.
وی با بیان اینکه میانگین قیمت تمام شده هر کیلوگرم پیاز برای تولیدکنندگان در کشور نزدیک 700 تومان است، گفت: اکنون حداقل قیمت هر کیلوگرم پیاز درشت سر مزرعه که متقاضی کمتری دارد با قیمتی بین 800 تا 900 تومان خریداری می شود که حداقل 200 تومان برای تولیدکنندگان سود دارد.
اصغری افزود: در حالی که پیازهای سایز متوسط و کوچک با نرخی بالاتر از یک هزار و 500 تومان در مزارع خریداری می شود.
اصغری متوسط سطح زیرکشت سالیانه پیاز را حدود 55 هزار هکتار با تولید حدود دو میلیون و 500 هزار تن محصول برآورد کرد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته (98 - 97) دو میلیون و 700 هزارتن پیاز در کشور تولید شده است.
وی ادامه داد: برنامه تولید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار