چرا ترامپ مذاکرات صلح با طالبان را لغو کرد؟ / طالبان توانسته بودند عبارت «امارت اسلامی» را در توافق صلح بگنجانند / به جز طالبان، ۲۲ گروه مدعی قدرت در افغانستان وجود دارد

انتخاب پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵
کارشناس مسائل افغانستان در ارتباط تاثیر تصمیم اخیر ترامپ بر آینده مذاکرات با افغانستان بر این باور است که واقعیات سیاسی و میدانی در این کشور نشان می دهد که تنها مساله طالبان نیست، بلکه بیش از 22 گروه در این افغانستان حضور دارند که هر یک مدعی قدرت و منافع هستند. این که در نتیجه توافق با طالبان جنگ در این کشور به پایان برسد، تا حدودی خوش بینانه است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرویس بین الملل «انتخاب» : کارشناس مسائل افغانستان برای باور است که تصمیم لغو مذاکره با طابان از سوی رئیس جمهوری آمریکا را نمی توان پایان مذاکرات صلح ارزیابی کرد؛ ترامپ به آسانی می تواند بار دیگر به مسیر مذاکره برگردد. واقعیت این است که آمریکا و طالبان، هر دو به برگزاری چنین مذاکراتی نیاز دارند و به هیچ عنوان پایان دادن به روند کنونی در راستای منافع آن ها نیست.
پیر محمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان، در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» ، در ارتباط با دلایل لغو مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان از سوی آمریکا، گفت که باید به دو دلیل عمده توجه کرد. دلیل اول اتخاذ این تصمیم از سوی رئیس جمهور آمریکا، در ارتباط با فشارهای کنگره و اختلافات درونی کاخ سفید است. بسیاری از اعضای کنگره تا کنون خواستار حاضر شدن و توضیح زالمای خلیل زاد پیرامون توافقات و مذاکرات حاصل شده با طالبان هستند. همچنین، در کابینه دولت ترامپ نیز مخالفت های بزرگی نسبت به این سطح از مذاکرات صلح وجود دارد. در مهم ترین اقدام مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا حاضر نشد معاهده صلح نهایی را امضا کند. در نتیجه فشارهای اعمال شده از سوی کنگره و مخالفت ها موجود در کنگره تاثیر جدی بر تصمیم ترامپ در لغو مذاکرات گذاشته است. بهانه سیاست مداران آمریکایی انجام عملیات نظامی همزمان با مذاکرات بود.
وی افزود: «دلیل دوم را می توان در ارتباط با وضعیت موجود در دولت مرکزی افغانستان مورد ارزیابی قرار داد. زلمای خلیل زاد پس از نهایی کردن مذاکرات، پس از رفتن به کابل برخوردی سرد و غیردوستانه با اشرف غنی و عبدالله عبدالله در مقام بانیان دولت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار